Polskie Radio
Section05
serial

Polskie Radio 24 Prawie jak James Bond. Porucznik Borewicz i kulisy serialu "07 zgłoś się"

- Kształtowanie pozytywnego, ludzkiego obrazu policjanta jest rzeczą naturalną. Zwłaszcza w niebezpiecznych czasach, gdy codziennie pojawiają się informacje o zabójstwach, przestępstwach i aferach. Komenda Główna Policji powinna to przemyśleć, niech zaczną też o tym myśleć młodzi twórcy - mówił w Polskim Radiu 24 współtwórca koncepcji serialu "07 zgłoś się" Michał Koma. Gośćmi byli też pisarz Ryszard Ćwirlej i dziennikarz Rafał Boguta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryminał serial PRL

Casting do serialu "1670". Jak zostać gwiazdą we wsi Adamczycha?

Będzie drugi sezon serialu "1670", a jego twórcy szukają osób, które chciałyby w nim zagrać. Casting odbędzie się w połowie maja w Kolbuszowej, a zdjęcia ruszają już w czerwcu. - Czekamy na mieszkańców Kolbuszowej i okolic, bo mocno zintegrowaliśmy się z lokalną ekipą - mówi Jakub Rużyłło, pomysłodawca serialu i autor scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA serial Jakub Rużyłło 1670 Kasia Dydo Weronika Puszkar

Seriale kiedyś i dziś. Lubimy wracać do kultowych produkcji czy oglądamy premiery?

W "Magazynie bardzo filmowym" mówiliśmy o serialach - kultowych, wielbionych od lat, ale i tych nowych, premierowych, proponowanych w telewizjach i na platformach streamingowych. Jakie seriale oglądamy? Czy wracamy do starych produkcji? Jak zmienia się rynek serialowy?
Zobacz więcej na temat:  serial streaming Martyna Podolska Marcin Radomski Czterdziestolatek Jerzy Gruza Andrzej Kopiczyński Anna Seniuk 1670 Bartłomiej Topa Rafał Dajbor

Waldemar Kazanecki. Twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 98. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

Katarzyna Herman: mocno wierzę, że czasami teatr może przynosić ukojenie, a czasami śmiech

Gościnią audycji "W antrakcie" była Katarzyna Herman, znakomita aktorka przede wszystkim teatralna, ale również filmowa. Ostatnio stało się o niej bardzo głośno za sprawą przebojowego serialu "1670", w którym gra żonę głównego bohatera.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR SZTUKA Katarzyna Herman Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Teatr Ateneum Teatr Dramatyczny 1670 serial Bartłomiej Topa Trójka KSIĄŻKA

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez FILM kino telewizja serial platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent "polskiego Charliego Chaplina"

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał łatwego startu. Jan Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na swoim na koncie role w ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś wspominamy 90. rocznicę urodzin tego znakomitego aktora.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski kabaret aktor film polski Teatr Narodowy w Warszawie serial Teatr Polskiego Radia Maciej Zembaty Jacek Janczarski

"Czterdziestolatek" ma już 50 lat. Rafał Dajbor: serial stworzyli Gruza i Toeplitz, duet niesamowity

- Kinematografia na dzień dobry go nie przyjęła, więc poszedł do telewizji, stając się jej mistrzem, i przez telewizję powrócił też do kina. Ale przede wszystkim był wielką postacią telewizji, balowicz, imprezowicz - tak o reżyserze serialu "Czterdziestolatek" Jerzym Gruzie mówił gość Dwójki Rafał Dajbor, autor książki "40-latek. Kulisy kultowego serialu".
Zobacz więcej na temat:  serial Rafał Dajbor Paweł Siwek Andrzej Kopiczyński Czterdziestolatek Jadwiga Staniszkis Dwójka