Festiwale od kuchni. Co to jest rider techniczny i dlaczego jest ważny?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 12:31
- Rider to dokument, określający techniczne wymagania zespołu czy artysty. Znajdują się tam informacje o tym, co ma znaleźć się na scenie: kable, mikrofony, czy platformy - wyliczał Piotr Bogutyn, muzyk sesyjny i kierownik artystyczny wielu wokalistów. 
Rider techniczny jest niezbędnym dokumentemmat. ilustracyjne
Rider techniczny jest niezbędnym dokumentem/mat. ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak tłumaczył Piotr Bogutyn, muzyk sesyjny, gitarzysta i kompozytor, ridery techniczne przygotowuje się po to, by ułatwić sobie pracę. - Są istotne, bo zespół najlepiej wie, czego potrzebuje, by dobrze brzmieć. Zanim ridery stały się powszechne, organizatorzy imprez nierzadko byli zaskoczeni. Teraz, kiedy zespół przyjeżdża i wchodzi na scenę, technicy wiedzą, jakie mikrofony powinni przygotować i jak je podpiąć - podkreślał ekspert. 

W riderze, wysyłanym najczęściej w formie mailowej na długo przed koncertem, powinny znaleźć się podstawowe informacje techniczne, ale także cały stage plan, czyli określenie, w jaki sposób muzycy będą rozstawieni na scenie. - Poza tym podstawowe wymagania: co ma być gdzie wpięte w stół mikserski. Na przykład werbel ma być w drugim kanale, "stopa" w pierwszym. W nowoczesnych stołach mamy w mikserach mnogość efektów, co także ułatwia sprawę - podkreślał ekspert. 

Takie przygotowania skracają - teoretycznie - czas próby dźwięku, upraszczają przygotowania. - Organizatorzy po otrzymaniu dobrze przygotowanych riderów zazwyczaj starają się spełniać ich zapisy, jednak w praktyce bywa z tym różnie - opowiadał Piotr Boutyn. - Zdarza się, że dzwonią do artystów z pytaniem, czy dany element można zastąpić innym. Wszystko jest kwestią kompromisu i dogadania - opowiadał gitarzysta.

Sprawdź także:

- Pamiętam takie koncerty, gdy zespół przyjeżdżał na koncert i wymagał 32-kanałowego stołu mikserskiego, a okazywało się, że realizator na miejscu miał do dyspozycji cztery kanały - wspominał Piotr Bogutyn. - Na szczęście nowoczesne firmy nagłośnieniowe mają świetny sprzęt i są najczęściej dobrze przygotowane. Polscy realizatorzy, producenci, technicy czy kierowcy współpracują m.in. z Red Hot Chilli Peppers, czy Rammsteinem. - W dzisiejszych czasach realizator dźwięku jest członkiem zespołu. To "element niezbędny", by koncert mógł zabrzmieć dobrze - podkreślał gość Czwórki. 

Posłuchaj
11:24 czwóka sceny 2022_09_26-11-15-04.mp3 Piotr Bogutyn o tym, po co są ridery techniczne (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 11.15

kd