Windrap! Orchestra i Dagadana. "To ogromna moc muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 16:24
- Windrap! Orchestra łączy świat potężnego brzmienia orkiestry dętej z hip-hopem, folkiem i innymi wybranymi nurtami muzycznymi - ocenił dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski. Wśród artystów, których ostatnio zaproszono do współpracy, znaleźli się m.in. Liroy, Łona, Maria Sadowska czy grupa Dagadana. 
Wokalistki Dagmara Gregorowicz i Dana Vynnytska podczas występu zespołu Dagadana
Wokalistki Dagmara Gregorowicz i Dana Vynnytska podczas występu zespołu DagadanaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Jak ocenił, "na takie albumy się czeka po kilka lat i warto na nie czekać". - Pochodząca z Lubina Narodowa Orkiestra Dęta przyzwyczaiła nas już do tego, że potrafi robić rzeczy niezwykłe. Grali już muzykę klasyczną, motywy popowe, ale i rage'owe kawałki. Dziś kierowany przez Mariusza Dziubka skład wziął na warsztat nowe kompozycje. To nie będą covery ani przeróbki tylko świeże utwory - podkreślał Damian Sikorski. 

Lider zespołu zaprosił do współpracy czołówkę polskiej sceny hip-hopowej. W tym składzie znaleźli się m.in. Abradab, Grubson, Jarecki czy Łona, Liroy, Rahim i Wienio. Zaśpiewała też Maria Sadowska. 

W gronie artystów zaproszonych do udziału w projekcie Windrap! Orchestra pojawiła się też polsko-ukraińska formacja Dagadana. Zespół usłyszeć możemy w dwóch utworach - "Luksusie" oraz premierowej "Drodze", do której członkowie grupy stworzyli zarówno tekst, jak i muzykę. - Współpraca z orkiestrą nie jest dla nas niczym nowym. Dana z wykształcenia jest kompozytorem, więc rozpisywała już wiele utworów w ten sposób. Jednak novum był fakt, że to orkiestra dęta! Tak dużo dęciaków to spełnienie marzeń, bo wiele naszych aranży rozpisywanych jest z ich towarzyszeniem. To ogromna moc! - mówiła Dagmara "Daga" Gregorowicz. 

Źr. Narodowa Orkiestra Dęta/Windrap! Orchestra "Luksus"

Jak opowiadała artystka, wyzwaniem było spotkanie folku z rapem. - Dotychczas pojawiały się w naszym życiu takie romanse i podobało nam się to. Ale gdy pojawiła się ta wizja wspólnego występu z Łoną, to było dla nas wielkie coś - podkreślała gość Czwórki. Utwory powstawały zdalnie i jak podkreślała Daga w rozmowie z Czwórką, są bardzo nieoczywiste, ale w pewnym sensie stanowią nowe otwarcie w karierze zespołu. 

Posłuchaj
11:01 czwórka dagadana_PR4_AAC 2022_10_12-11-15-10.mp3 O swojej współpracy z Windrap! Orchestra opowiada Daga Gregorowicz (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Jeśli muzyk się nie rozwija, nie idzie w inne strony, nie eksperymentuje z samym sobą i nie przekracza granic, to cofa się - mówiła Daga. - Na naszych nagraniach słychać, że staramy się szukać nowych dróg. W tym przypadku emocji było mnóstwo, a muzyka orkiestrowa nas uskrzydlała. To były niesamowite emocje, czasem było ich więcej niż potrzeba. Muzyka orkiestrowa cię unosi. Śpiewasz i myślisz sobie "Jakie ja mam szczęście!" - wspominała Daga Gregorowicz. Jak zapowiadała, pojawił się pomysł, by kontynuować projekt Windrap!. - Chodzi o kontynuację krążka. Nawet jeśli nie będzie wielkich tras koncertowych, mamy zapis spotkania i ciekawy twórczy ferment - mówiła Daga. 

Źr. Narodowa Orkiestra Dęta/Windrap! Orchestra "Droga"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 11.15

kd/kor