#Snowtrack2024. Jędrzej Wise - czego słucha zimą?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 14:40
Przez całe ferie w cyklu #snowtrack znani i lubiani artyści polecają utwory idealne do szaleństw na śniegu, spacerów i zimowego relaksu. Tym razem zestawienie przygotował Jędrzej Wise. 
Jędrzej Wise w studiu Czwórki.
Jędrzej Wise w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
 • #Snowtrack to cykl, w którym znane artystki i artyści prezentują ulubione numery na zimę.
 • W poprzednich odsłonach udział wzięli m.in. Bovska, Piotr Rubik i Del-M.
 • Tym razem swoją listę zaprezentował Jędrzej Wise - wokalista, muzyk, kompozytor i artysta sztuk wizualnych.

- Ferie zimowe kojarzą mi się najpierw z nartami, potem ze snowboardem - opowiada Jędrzej Wise. - Na desce jeździłem z kolegami, którzy byli w kadrze, więc każdy taki wypad był bardzo "pro".  

Leon Bridges, Neil Young i Michael Kiwanuka

Wśród muzycznych propozycji Jędrzeja Wise’a znalazł się utwór "Texas Sun" grupy Khruangbin. - To był mój numer 2020 roku i to nie tylko ze względu na obecność Leona Bridgesa, którego niesie fenomenalny vibe, ale też z powodu kosmicznego brzmienia gitar - mówi artysta.

Kolejną pozycją jest "Hey Hey, My My" Neila Younga. - Bardzo chciałbym nagrać cover tego utworu, bo Neil Young jest jednym z moich ulubionych artystów. Podoba mi się zwłaszcza wersja live tej piosenki, bo użyta jest w niej gitara akustyczna. To bardzo prosta kompozycja z rytmicznym tekstem - dodaje rozmówca Damiana Sikorskiego.  

Na liście Jędrzeja Wise’a pojawia się też Michael Kiwanuka. - Odkryłem go dość późno, na jednym z polskich festiwali - wspomina. - Wszedłem na ten koncert, kiedy artysta grał "Love & Hate". Poczułem wstyd, że wcześniej nie znałem jego muzyki.    

Jędrzej Wise i LATWOGANG - premiera w Czwórce 

Jędrzej Wise zajmuje się dźwiękiem, wizualem i przestrzenią. Jest muzykiem, ale także malarzem i rzeźbiarzem, którego prace były wystawiane w prestiżowych galeriach sztuki. Zadebiutował w 2020 roku i jako J.Wise wydał album "Stories". Teraz publikuje nowe utwory nagrane m.in. z Anią Leon i Błażejem Królem. Najnowszy singiel to "Magda, Kaśka, Marta" z gościnnym udziałem LATWOGANG.

Posłuchaj
21:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - snowtrack wise 25 01 2024.mp3 #Snowtrack2024 - piosenki poleca Jędrzej Wise (Stacja Kultura/Czwórka)

- Zdecydowałem się wydać go w styczniu, choć tak naprawdę to "przyjemny letniaczek" - opowiada gość Czwórki. - To kolejny krok na drodze mojego "wyjścia do ludzi" i chyba najlżejsza piosenka, jaką udało mi się do tej pory zrobić. W dużej mierze to zasługa Piotrka, który jako LATWOGANG działa na TikToku, a na swoim koncie ma numery z Bambi i Roxie Węgiel. 

Sprawdź też: #Snowtrack2024. Del-M poleca numery na zimę

#Snowtrack2024: Jędrzej Wise

 • Khruangbin & Leon Bridges - Texas Sun 
 • Neil Young - Hey Hey, My My (Into the Black) live version
 • Michael Kiwanuka - Love & Hate 
 • Rival Sons - Electric Man 
 • Gary Clark Jr - Come Together 
 • Labirynth - Forever 
 • Black Pumas - Colors 
 • Sixto Rodriguez - I Wonder 
 • The Animals - We Gotta Get Out of This Place 
 • Peppino Gagliardi - Che vuole questa musica stasera 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 25.01.2024

Godzina emisji: 11.15

kul

kor-wm