Polskie Radio
Section05
Ferie zimowe

Zakończyły się "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

W piątek 25 lutego zakończyła się akcja "Ferie z Książką". W "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" Justyna Bednarek - popularna autorka książek, przez dwa tygodnie opowiadała słuchaczom m.in. o tym, jak znaleźć interesujący temat i jak czytać, żeby się nie nudzić. Na miłośników literatury czekały wyjątkowe tytuły.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam Ferie zimowe zima literatura dziecięca Martyna Chuderska

Co wiemy o kunach? "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

W "Dzienniku Popołudniowym" pojawia się szereg wywiadów oczerniających bohaterki pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, detektywistyczno - kulinarnej historii Justyny Bednarek. Według relacji buszujący na warszawskich Bielanach gang sprytnych kun "przegryza w samochodach kable wysokiego napięcia i inne przewody m.in. te w okolicach zaworów", "dostaje się do budynków, wspinając się po rynnach" i sieje zamęt przy ulicy Kameliowej. Czy naprawdę kuny są takimi szkodnikami?
Zobacz więcej na temat:  poranek Ferie zimowe literatura dziecięca radio dla dzieci

Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom przygotowało na czas ferii 2022 wiele atrakcji. Od 31 stycznia do 11 lutego trwała akcja "Ferie z Gwiazdami". Hejka tu Lenka, Sara James, Nela Mała Reporterka, Ida Nowakowska, Olek Klembalski, Natalia Sisik, Kasia Łaska, Karolina Olszewska, Natan Grzybowski, Tomek Gregorczyk to ulubieńcy najmłodszych słuchaczy Polskiego Radio Dzieciom, których można było usłyszeć na antenie PRD. Wywiady dostępne były także na Facebooku stacji i stronie internetowej. Na słuchaczy czekały wyjątkowe prezenty od Gwiazd!
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Ida Nowakowska Katarzyna Łaska Sara James Nela Mała Reporterka Hejka tu Lenka

"Ferie z książką" "Dusia i Psinek - Świnek" w Polskim Radiu Dzieciom

Długa trąba, duże uszy, ciosy i ciało pokryte grubą, prawie nagą skórą. Czy już wiecie, o kim mowa? Oczywiście chodzi o słonia. Ale nie upraszczajmy. Z tymi zwierzętami wiąże się mnóstwo ciekawostek. Dziś w Poranku zaprezentowali się między innymi jako doskonali pływacy. Zdementowaliśmy plotki związane z problemami z pamięcią i obalimy powiedzenie "poruszasz się jak słoń", albowiem okazuje się, że słonie potrafią poruszać się niemal bezszelestnie. Nie zabrakło też historii o najsłynniejszych słoniach, jakie zna literatura. Słuchacze "Poranka" poznali Dumbo, Benjamina, Słonia Dominika i oczywiście Trąbalskiego z całą zacna rodziną.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Ferie zimowe

Od muzy Grubsona i szaleństwo na stoku. To już ostatni weekend ferii!

Podczas tych ferii sięgaliśmy do takich książek, jak "Grubson. Na szczycie", czy do "Antologii polskiego rapu", rozwiązywaliśemy mrożące krew w żyłach zagadki z całego świata, ale sprawdzaliśmy też, co warto zobaczyć w najpiękniejszych miastach w Polsce i na których stokach koniecznie poszusować. Muzycznie, sportowo, ale i odrobinę naukowo - kończymy ferie z przytupem!
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ferie zimowe zabawa sporty zimowe hobby grubson Gdańsk Zakopane Opole Łódź Toruń szczyrk Pekin 2022 narty Himalaje

"Ferie z książką". Fascynująca historia prania czyli od tary do pralki

Jak wyglądało pranie w dawnych czasach? Do czego służyła kijanka? Kiedy pojawiła się pierwsza pralka automatyczna? Pierwszą ponoć stworzył William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Jeszcze wtedy nikt nie przeczuwał, że stanie się "żarłoczną maszyną" zjadającą różne części garderoby ze szczególnym upodobaniem do skarpet. Takiego odkrycia dokonała kilka lat temu Justyna Bednarek, z którą spotykaliśmy się w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo literatura dziecięca radio dla dzieci Ferie zimowe

Kolejni uczniowie wracają z ferii. Część z nich będzie się uczyć zdalnie

Uczniowie, którzy rozpoczęli ferie 29 stycznia, w poniedziałek wracają do nauki. Są to dzieci z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych będą uczyć się stacjonarnie, a z klas V-VIII i ze szkół ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
Zobacz więcej na temat:  szkoła NAUKA POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji i Nauki młodzież społeczeństwo Ferie zimowe szkoła podstawowa szkoła ponadgimnazjalna

"Ferie z Gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom. Gościem była "Hejka tu Lenka"

Lenka to najmłodsza polska youtuberka. Zaczęła nagrywać kiedy miała 6 lat. Najpierw oglądała filmiki innych twórców, a potem zapragnęła robić to samo. Tak powstał kanał, który pokochały dzieci. Od czego zaczynała ulubienica słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom? Jak pracuje jej się z rodzicami? Jakie ma pomysły na ferie zimowe? Zapraszamy do słuchania audycji i oglądania wywiadów video. Do piątku trwają "Ferie z Gwiazdami w PR Dzieciom".
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe czas wolny radio bez reklam Hejka tu Lenka

Sara James gościem "Ferii z Gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom"

W ostatnim dniu trwania akcji "Ferie z Gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom" gościliśmy Sarę James, wokalistkę, zwyciężczynię 4. edycji "The Voice Kids", reprezentantkę Polski w konkursie Eurowizji Junior 2021. Tego dnia zaprezentowaliśmy wywiady video, w których Sara opowiedziała miedzy innymi o swych pierwszych wokalnych doświadczeniach. Rozmowy z młodą piosenkarką można było usłyszeć także włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Sara James Ferie zimowe zima dzieci dla dzieci radio bez reklam Hejka tu Lenka radio cyfrowe Ida Nowakowska edukacja eurowizja junior Eurowizja