Holland: "Gorejący krzew" nie jest o ludziach z żelaza

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 13:30
Był styczeń, kiedy student filozofii Jan Palach, w imię walki z komunistycznym reżimem, dokonał aktu samospalenia. Stało się to w Pradze, w 1969 roku, pięć miesięcy po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. .
Audio
  • O "Gorejącym krzewie" opowiadają Agnieszka Holland i Stepan Hulik
Holland: Gorejący krzew nie jest o ludziach z żelaza
Foto: mat. pras.

Do tych wydarzeń, a także do wspomnień z czasów studiów w praskiej filmówce odwołuje się Agnieszka Holland w najnowszej telewizyjnej produkcji "Gorejący krzew"

Praską wiosnę, sowiecką inwazję i późniejszą "normalizację" Agnieszka Holland oglądała z bliska, jako studentka FAMU w Pradze: - To był czas, który naładował mnie doświadczeniem na resztę życia. Wydarzyło się bardzo dużo rzeczy, ważnych dla mnie i dla tego kraju. Wspominam to jako intensywny okres, który w dużym stopniu zdeterminował to, kim teraz jestem - opowiada reżyserka. I przyznaje, że długo nosiła się z zamiarem zrobienia takiego filmu. Ale najpierw nie było to możliwe z powodów politycznych, później finansowych. Kiedy wreszcie się to udało powstał serial składający się z trzech odcinków, każdy po 80 minut.

Czytaj także: Czeski film Agnieszki Holland

 - Jak dotąd żaden filmowiec nie opowiedział historii Jana Palacha. I chyba niewiele osób w ogóle ją zna - mówi Agnieszka Holland. - Mój film ma skromne założenie, żeby trzymać się faktów. Nie ma tutaj głębinowej psychologii i mam nadzieję, że dzięki temu zostaje dużo przestrzeni, żeby ludzie wlali tam własne uczucia czy lęki.

kadr
kadr z filmu "Gorejący krzew"

"Gorejący krzew" to nie pierwszy kontakt Agnieszko Holland z telewizją. Wcześniej, pracująca po obu stronach oceanu reżyserka zrealizowała odcinki seriali "Prawo ulicy" i "Treme". Premiera pierwszej części odbędzie się 3 marca w HBO. Przewodni temat muzyczny tej produkcji skomponowali Eldo i Pelson.

Więcej o scenariuszu autorstwa Stepana Hulika i pracy na planie dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura" .

kul

 

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Holland FILM

Czytaj także

Agnieszka Grochowska: nie bałam się tej roli

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 12:30
W "Bez wstydu" zagrała Ankę - dziewczynę uwikłaną w kazirodczą miłość, walczącą z uczuciem do swojego brata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Holland: gdyby "Miłość" Hanekego dostała Oscara byłoby fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 01:50
Zdaniem Agnieszki Holland, gdyby wygrała "Miłość" Hanekego byłoby fatalnie dla Oscarów. - Wygrana artysty już w zeszłym roku była fatalna - stwierdza reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary 2013: ile nagród odgadła Holland?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 07:08
Polska reżyser Agnieszka Holland, która na bieżąco komentowała w Jedynce rozdanie amerykańskich nagród filmowych uważa, że jurorzy byli w tym roku bardzo przewidywalni.
rozwiń zwiń