Polskie Radio
Section05
Agnieszka Holland

"Kobieta samotna" - nieszczęście wszechobecne

- Dla mnie ważne jest, żeby aktor stał się postacią, choć oczywiście czasami staje się to niebezpieczne i dla niego i dla otoczenia - mówiła reżyserka Agnieszka Holland w audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" w Polskim Radiu w 2000 roku. 30 września 1987 roku miała miejsce premiera filmu Agnieszki Holland "Kobieta samotna". Ten przejmujący obraz biedy i upokorzenia musiał czekać aż 6 lat na osłabienie cenzury, które umożliwiło pierwszy pokaz.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Agnieszka Holland PRL lata 80

Lato pełne doznań filmowych. Przełomowa decyzja jury festiwalu w Gdyni

Kilka dni po ogłoszeniu listy 16 filmów dopuszczonych do Konkursu Głównego 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Komitet Organizacyjny rozszerzył tę listę o cztery tytuły – w efekcie o Złote Lwy powalczy 20 filmów pełnometrażowych. Tegoroczna edycja potrwa od 12 do 17 września.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni Nowe Horyzonty film polski Agnieszka Holland Jerzy Skolimowski Jan Kaczkowski

Agnieszka Holland dla "Spiegla": wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją

Wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją - mówi polska reżyserka Agnieszka Holland w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Spiegel". - Zachód zbyt długo był zapatrzony w Rosję i obecnie nadal nie rozumie ambicji Ukrainy i jej walki o niepodległość  - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Holland Niemcy wojna na Ukrainie Ukraina

Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa

W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 śmierć aktor Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has Kazimierz Kutz Agnieszka Holland Krzysztof Zanussi Juliusz Machulski Sylwester Chęciński Władysław Pasikowski Janusz Morgenstern Bogusław Linda FILM film polski kino HISTORIA

Wtargnięcie na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie. Jest stanowcza odpowiedź MSZ

MSZ podejmie stosowne działania w związku z wtargnięciem na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie - oświadczyło MSZ. Atak na siedzibę Stowarzyszenia "Memoriał", organizacji zasłużonej dla pamięci historycznej, jest smutnym przykładem traktowania instytucji zajmujących się pamięcią historyczną - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  Moskwa Agnieszka Holland Memoriał Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Atak na moskiewską siedzibę stowarzyszenia "Memoriał". MSZ: zostaną podjęte stosowne działania

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym oświadczeniu stwierdza, że atak na moskiewską siedzibę stowarzyszenia "Memoriał" w czasie projekcji filmu "Obywatel Jones", opowiadającego o ludobójstwie, jest kolejnym "niezwykle smutnym przykładem traktowania instytucji, zajmujących się pamięcią historyczną".
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA atak Agnieszka Holland

FELIETON Elity wybrały: obcy lepszy niż Polak. Felieton Miłosza Manasterskiego

Politycy opozycji, media z nią związane i celebryci, jeśli nie obrażają polskich żołnierzy i pograniczników, to co najmniej sugerują, że ci nas oszukują. Opinia publiczna ma dziś uwierzyć, że posłanka-aktorka po jednej wycieczce do Usnarza Górnego ma lepszą wiedzę o sytuacji na granicy i wokół niej, niż polski kontrwywiad wojskowy - pisze w swoim nowym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  granica imigranci w Europie Agnieszka Holland bezpieczeństwo Białoruś straż graniczna miłosz manasterski POLSKA społeczeństwo

Piotr Woyciechowski o wypowiedzi Agnieszki Holland: wpisuje się w narrację Władysława Frasyniuka

- Patrząc na życiorys Agnieszki Holland, jej uwarunkowania rodzinne, nie dziwię się jej wypowiedzi.(...) dzieci stalinistów moim zdaniem są pewną społeczną bazą bardzo podatną na propagandę rosyjską - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski (ekspert ds. służb specjalnych).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 Agnieszka Holland granica Białoruś stan nadzwyczajny

"Wychowywać znaczy chronić". W hołdzie Korczakowi [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko, będące adaptacją - autorstwa Magdaleny Łazarkiewicz - scenariusza Agnieszki Holland do filmu Andrzeja Wajdy pt. "Korczak" (z wybitną  tytułową rolą zmarłego niedawno Wojciecha Pszoniaka) jest hołdem dla Janusza Korczaka. Wybitny pedagog, wychowawca i pisarz w swoim myśleniu o wychowaniu dzieci wyprzedzał znacznie swoją epokę.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Korczak słuchowisko Magdalena Łazarkiewicz Agnieszka Holland