To jest nasza Nowa Tradycja 2013

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 13:30
- Nieprzerwanie od 16 lat organizujemy Festiwal Folkowy Polskiego Radia i teraz też przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji - zapowiada Piotr Kędziorek i zdradza szczegóły tegorocznej edycji.
Audio
  • Piotr Kędziorek opowiada o "Nowej Tradycji 2013" (Stacja Kultura/Czwórka)
LHijz Car z Francji
L’Hijâz' Car z FrancjiFoto: mat. prasowe

Najważniejszą częścią Nowej Tradycji jest konkurs dla młodych muzyków. W tym roku zakwalifikowało się do niego 14 zespołów: - Po to ten festiwal w ogóle powstał. Żeby wyłuskać talenty i zainspirować innych twórców - tłumaczy gość "Stacji Kultura". - Bo kiedy pod koniec lat 90. startowała pierwsza edycja to polski folk był zdominowany przez muzykę celtycką i trochę andyjską. Niewiele było zespołów sięgających po naszą tradycję.

Tymczasem według regulaminu konkursu mogą brać w nim udział tylko ci twórcy, którzy inspirują się polską muzyką tradycyjną, albo muzyką historycznych mniejszości zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą. Dzięki Nowej Tradycji świat usłyszał m.in. o Kapeli ze Wsi Warszawa i Joannie Słowińskiej. - To pokazuje, że nasz festiwal może być trampoliną do kariery - podkreśla rozmówca Kuby Kukli.

Oprócz debiutantów w studiu koncertowym pojawią się także znani artyści. Są wśród nich: jedna z najbardziej znanych pieśniarek algierskich, Houria Aichi oraz francuski kwintet L’Hijâz' Car.

- Z roku na rok bijemy własne rekordy - przyznaje Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. - A festiwal rośnie w siłę i staje się naprawdę ważnym wydarzeniem na scenie folkowej.

16. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013 rozpocznie się w czwartek 16 maja i potrwa do 18 maja, a wszystkie koncerty odbędą się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie i będą transmitowane na antenie Polskiego Radia.

Posłuchaj całej rozmowy ze współorganizatorem festiwalu, który był gościem "Stacji Kultura" . Nagranie w pliku dźwiękowym jest dołączone do tekstu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Nowa Tradycja

Czytaj także

"Jestem dumny z publiczności T.Love"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:00
– Ważne jest dla mnie to, by teksty T.Love były uniwersalne, by dało się je odczytać teraz i za 10-15 lat – mówi w Czwórce Muniek Staszczyk, lider i wokalista tej formacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Serafińska: jazz to fajna muzyka jest

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 12:15
Na całym świecie 30 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Jazzu. Przed nami druga edycja tego święta, które ma podkreślić znaczenie tego rodzaju muzyki "jako środka edukacji służącej umacnianiu pokoju, jedności, dialogu i współpracy między narodami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mika Mendes: sem limite znaczy bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:00
Michael Mendes urodził się w Nicei, jest synem wielkiego artysty z Wysp Zielonego Przylądka - Boy Ge Mendesa i tak jak tato, zawodowo zajmuje się muzyką.
rozwiń zwiń