Sherlock Holmes - ojciec wszystkich superbohaterów?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 13:42
- Sherlock Holmes jest modelowy dla większości współczesnych superbohaterów. Batman przecież też jest takim Sherlockiem, tylko więcej się bije, Zorro w sferze dedukcyjnej także przypomina superinteligentnego aspergerowca skupionego na zadaniu - opowiadał Jakub Koisz, krytyk filmowy.
Audio
  • O kolejnych filmowych i serialowych odsłonach przygód Sherlocka Holmesa, a także odniesień do tej postaci w popkulturze mówi Jakub Koisz (Stacja Kultura/Czwórka)
Martin Freeman (John Watson) i Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) podczas pracy nad trzecim sezonem serialu Sherlock
Martin Freeman (John Watson) i Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes) podczas pracy nad trzecim sezonem serialu "Sherlock"Foto: Wikimedia.commonsSaschaporsche

Jakub Koisz Sherlockon to cały konwent poświęcony jednej postaci. To bardzo rzadko spotykane i świadczy o niezwykłej popularności, jaką cieszy się Sherlock Holmes.

Jak opowiadał gość Czwórki, Sherlock Holmes nie jest jednak pozbawiony wad i uzależnień. - Zauważono to całkiem późno, bo w wersjach ugrzecznionych, zwłaszcza serialach, wątki te całkowicie pomijano. Pierwotnie jednak detektyw lubił m.in. zażywać morfinę - opowiadał Koisz, i Sherlocka Holmesa porównywał m.in., do Dra House’a. - Który nie tylko rozwiązuje zagadki - medyczne zamiast kryminalnych - ale także bada ich genezę. Pod tym względem to czysty Holmes - mówił gość Czwórki. Jak przekonywał, ekranizacją najbardziej wierną oryginalnej książce sir Arthura Conan Doyle’a był serial z lat 1939-1947. - Potem Sherlock Holmes, jak większość postaci w popkulturze został zdekonstruowany i reinterpretowany na różne sposoby - mówił Koisz.


Jakub Koisz/fot. Czwórka Jakub Koisz/fot. Czwórka

W programie opowiadaliśmy o kolejnych odsłonach, zarówno telewizyjnych jak i kinowych, przygód detektywa, a Jakub Koisz tłumaczył m.in. czym różni się brytyjski i amerykańskie spojrzenie na jego historię. Zapraszaliśmy także na Sherlockon pod patronatem Czwórki. I kongres poświęcony w całości postaci Sherlocka Holmesa startuje już 27 maja. Co będzie działo się podczas tego wydarzenia i jakie atrakcje czekają na odwiedzających je fanów słynnego detektywa?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jakub Koisz (dziennikarz filmowy)

Data emisji: 25.05.2017

Godzina emisji: 10.08

kd/kul