Blauka: "Trefne fanty" to pierwszy krok na drodze do nowej płyty

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:40
"Trefne fanty" - najnowsza piosenka duetu Blauka - to pamiętnik z życia w pandemii. - Na pierwszy rzut ucha to opowieść o prostych czynnościach związanych ze sprzątaniem. Drugie dno piosenki to historia trefnych fantów, które zaśmiecają nie tylko przestrzeń, ale i głowę - opowiadają muzycy.  
Blauka
BlaukaFoto: Ola Bodnaruś

Lockdown sprezentował nam czas na robienie muzyki. Wykorzystujemy go do pracy nad nową płytą Piotr Lewańczyk

Singiel ukazał się rok po premierze debiutanckiego albumu "Miniatura" i jest rozwinięciem charakterystycznej, vintage’owej stylistyki zespołu. "Trefne Fanty" to ukłon w stronę charakterystycznego brzmienia lat 70., przełamanego współczesnym nurtem indie pop i odrobiną psychodelii. - Tekst napisany jest w pierwszej osobie, ale tak naprawdę to zlepek zasłyszanych historii. Ta piosenka dokumentuje pewien czas i pewien zestaw emocji, które w tym czasie towarzyszyły ludziom. To portret zbiorowy, a nie "selfie" - wyjaśnia Georgina Tarasiuk. 

Blauka - Trefne Fanty (official video) Blauka

Posłuchaj
10:44 [CZWORKA]Stacja Kultura 18 listopad 2020 blauka.mp3 Blauka o tym, jak zachować otwartą głowę w czasach globalnego zamknięcia (Stacja Kultura/Czwórka) 

Z tęsknoty za koncertami zrobiliśmy "Gry salonowe". To live-sesja, na której zagraliśmy piosenki z "Miniatury" oraz "Trefne fanty" Georgina Tarasiuk

Blauka to zespół alternatywny, który gra retrospektywny rock rekreacyjny - jak określają tę muzykę sami twórcy. Duet powstał w 2018 roku w Warszawie z inicjatywy wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Georginy Tarasiuk oraz Piotra Lewańczyka - basisty, kompozytora i producenta. Pod koniec września 2019 ukazał się ich debiutancki album "Miniatura". Nowy album - zdaniem muzyków - będzie kontynuacją swoistego klimatu Blauki. W piosenkach nie zabraknie dynamicznego rytmu, elektryzującej gitary i niepowtarzalnego głosu Georginy Tarasiuk. - I będzie na niej więcej mocniejszego brzmienia - dodaje Piotr Lewańczyk.

Blauka - Gry Salonowe (live session) / Blauka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Georgina Tarasiuk, Piotr Lewańczyk (Blauka)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 11.30

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Kasia Dydo