"Mam plan na wolność". Natalia Grosiak o solowym debiucie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 18:00
W zaciszu domowym, z pomocą gitary i ukulele Natalia Grosiak tworzy kameralne piosenki, które opowiadają  o skomplikowanej naturze kobiety. - To co w nich słychać, to "ja" w czystej postaci - podkreśla artystka.
Pierwszą solową piosenką Natalii Grosiak był Damian, czyli to ukłon w stronę Damiena Ricea.
Pierwszą solową piosenką Natalii Grosiak był "Damian", czyli to ukłon w stronę Damiena Rice’a.Foto: mat. promocyjne / No Lekko

"Bez nakładek, bez energii innych ludzi"

Natalia Grosiak - głos Mikromusic i współautorka takich utworów jak "Tak mi się nie chce", czy "Takiego chłopaka" - postanowiła, że nagra solowy materiał. - To moja nowa przygoda. Chcę wyrazić się w bardziej indywidualny sposób. Bez nakładek instrumentalnych i bez energii innych ludzi  - tłumaczy gość Czwórki. - Myśl o "solówce" towarzyszyła mi od 10 lat, ale ciągle szukałam sposobu, jak to zrobić, żeby nie wyszło drugie Mikromusic, choć to oczywiście też jest mój zespół - z moimi melodiami, ale też z kompromisami. A kompromis oznacza, że ktoś musi coś oddać na rzecz wspólnego dobra. Teraz już nie muszę tego robić. 

"Wróciłam do gry na gitarze"

Utwory powstają w pracowni Natalii. Artystka tworzy je na gitarze, choć jak przyznaje, gra "raczej słabo". - Jako nastolatka grałam na niej non stop i muszę przyznać, że całkiem nieźle mi to szło. A potem spotkałam Dawida Korbaczyńskiego z Mikromusic, który "przejął" ten instrument - wspomina rozmówczyni Kasi Dydo. - Kiedy, parę lat temu wróciłam do gry na gitarze i na ukulele, zdałam sobie sprawę jaką to daje wolność. Ale musiałam też sporo poćwiczyć.  

"Tworzę poza rygorem i bez kompromisów"

Pierwszym singlem był "Damian" - ukłon w stronę Damiena Rice’a, w którym artystka zasłuchiwała się kiedyś jako fanka smutnych piosenek. Potem przyszła pora na utwór "Chyba będę świętą". - Tworzę poza rygorem i poza przymusem. Oddałam głos "wewnętrznej" twórczyni i nie zmierzam jej nic narzucać. Wypuszczam w świat rzeczy, które wychodzą ze mnie i nie jestem w stanie nikomu nic obiecać - śmieje się Natalia Grosiak. Teledysk do "Damiana" to efekt współpracy Natalii z dwiema artystkami, które mieszkają w Karkonoszach: fotografką Anitą Oblicką oraz autorką filmów Magorzatą Maszkiewicz.

Natalia Grosiak - Damian (Official Video) | Natalia Grosiak

- Gdy piosenka była gotowa przypomniałam sobie, że oglądałam nieskończony jeszcze film Małgorzaty Maszkiewicz o jej 300 letnim domu. Przed rozpoczęciem remontu Gosia sfilmowała wszystkie przedmioty, które zostały w tym domu po poprzednich właścicielach: zdjęcia, niedopałki w popielniczce, grzebienie, pościele, ubrania, zabawki. Wiedziałam, że ta piosenka i te obrazy nawzajem się uzupełnią.  

Sprawdź także:

"Solówka", czyli plan na wolność

Na razie artystka podzieliła się ze słuchaczami dwiema piosenkami i - jak zaznacza - działa bez planu. - Może zabrzmi to buńczucznie, ale robię to, co chcę i być może moim planem jest właśnie plan na wolność. Nie chcę ograniczać się założeniami, że nagram płytę gitarową, że wydam trzy single i że premiera krążka ukaże się dokładnie tego dnia. Nawet nie jestem pewna, czy zrobię tę płytę sama, czy może kogoś zaproszę do współpracy. Muzyka jest wolnością i pozwala na to, bu do każdego utworu podejść inaczej - podsumowuje artystka. 

Posłuchaj
11:34 CZWÓRKA Stacja Kultura - natalia grosiak 27.07.2022.mp3 Natalia Grosiak o solowych piosenkach i przyszłości Mikromusic (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Natalia Grosiak (wokalistka, autorka tekstów)

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 11.38

kul