Miłosz Brzeziński: poczucia własnej wartości w domu się nie wysiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 14:15
- Poczucie własnej wartości jest jednym z najlepiej przebadanych konstruktów w psychologii - mówi Miłosz Brzeziński. - A najciekawsze jest to, że to poczucie kompletnie na nic nie wpływa i życia nam nie zmienia.
Audio
  • Gdzie kończy się pewność siebie a zaczyna arogancja - wyjaśnia trener osobisty, Miłosz Brzeziński (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński: poczucia własnej wartości w domu się nie wysiedzi
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem gościa "Poranka OnLine" poczucie wartości jest jak wskaźnik paliwa w samochodzie. - Ono pokazuje, że coś się z Tobą dzieje: jak jesteś użyteczna społecznie, jak postrzegają cię ludzie. Ale praca nad tym, żeby coś z tym zrobić, to już zupełnie inna sprawa - mówi Miłosz Brzeziński. - Poczucie własnej wartości jest jedynie wynikiem tego, co robisz. Więc można się cieszyć, że ono jest, ale nie można na nie bezpośrednio wpłynąć.  

Fot.
Fot. W.Kusiński

Poczucie pewności siebie ma związek z testosteronem. Im jest go więcej, tym bardziej czujemy sie nieomylni. - U mężczyzny pewność siebie czasami bywa tak duża, że jest on w stanie dyskutować ze wszystkimi. Widać to zwłaszcza w okresie dojrzewania - mówi trener osobisty. - Testosteron silnie koreluje też z egocentryzmem. I mężczyznom jest z tym ciężko. I całemu światu z tymi mężczyznami również.

Po hormonalnej burzy mężczyźni się jednak uspołeczniają i nawet, jeśli rywalizują, robią to w sposób społecznie akceptowalny.

Jak jednak odróżnić pewność siebie od bycia aroganckim?

- Te granice są płynne i każdy ustala je według wzorców, które w danym momencie wydają się mu wartościowe - tłumaczy rozmówca Justyny Dżbik. - Ja na przykład uważam, że asertywność to jest taki konstrukt, który wiąże się z wolnością. A moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby.

(kulkd)

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: decyzje w związku podejmujmy wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:10
Z badań wynika, że większość wyborów w domu dokonują kobiety. Mężczyźni włączają się w ten proces, gdy decyzja, którą trzeba podjąć, dotyczy spraw ważnych, czyli na przykład wzięcia kredytu. Lubią też dorzucić "swoje trzy grosze", gdy chodzi o zakup sprzętu grającego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: rozwój mentalny ważniejszy od kasy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 13:00
Więcej czasu wolnego przeznaczonego dla rodziny i na hobby, czy więcej pieniędzy za nadgodziny? Coraz mniej osób ma takie wątpliwości. - Kult pieniądza odchodzi w zapomnienie - twierdzi Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: pozwalajmy dzieciom popełniać błędy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 12:00
- Nie ma ludzi, którzy nie popełniają błędów. Od nas samych jednak zależy, czy będziemy potrafili się na nich uczyć, czy też nie - przekonuje Miłosz Brzeziński, trener osobisty i psycholog.
rozwiń zwiń