Polskie Radio
Section05
filozofia

"Milczenie katedry", czyli Bach, Tolkien i inni samotnicy

- Ten zbiór zaczyna się od felietonu, który jest dla mnie osobiście najważniejszy i który w samym swoim tytule ma słowo "początek" - to felieton o tytule "Na początku był wrzask", napisany na pierwsze urodziny mojej córki - a zamyka ten zbiór tekst napisany w oczekiwaniu na narodziny mojego syna - mówił Jan Maciejewski o swojej książce "Milczenie katedry".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szułdrzyński filozofia felieton

Socjolog: to pomoc drugiej kobiecie w trudach macierzyństwa

- Ten wydźwięk rzeczywiście jest bardzo duży. Wydaje mi się, że coś się otworzyło, coś nowego się zaczęło, i że kobiety zarówno polskie, jak i ukraińskie wspólnie podejmują walkę przeciwko temu, co się dzieje. Jest to ich próba odpowiedzi na to wezwanie pomocy, której chyba wszyscy oczekujemy w tym momencie - mówiła dr Joanna Wróblewska-Skrzek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina socjologia etyka filozofia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Anna Kamieńska. Słowa, które pomagają żyć

- Pisanie jest dla mnie rodzajem poznawania. A należy pisać tak długo, jak długo wydaje nam się, że to ma sens - mówiła w jednym z archiwalnych radiowych wywiadów Anna Kamieńska. 10 maja 2022 roku mija 36 lat od śmierci tej znakomitej poetki, eseistyki i tłumaczki, autorki, której twórczość może stanowić źródło głębokiej życiowej mądrości.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kamieńska literatura poezja Julia Hartwig chrześcijaństwo religia filozofia

Postawa Niemiec wobec uchodźców w 2015 r. a dziś. Politolog: nie obserwujmy już polityki "herzlich willkommen"

- Nie ma już tej ogromnej, bardzo nasilonej przez media tzw. kultury willkommen, czyli powitania ludzi, którzy chcą przybyć do Niemiec. (...) Mieszkańcy Republiki Federalnej Niemiec w tych ostatnich 6-7 latach zauważyli, że zostali przez elity polityczno-medialne wprowadzeni w błąd, że w 2015 roku to nie byli do końca imigranci wojenni - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wilczek (politolog, od lat mieszka w Niemczech, uczy uchodźców języka niemieckiego).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski filozofia konserwatyzm polityka Niemcy uchodźcy

Sztuka myślenia, sztuka życia. Dlaczego filozofia sprawia przyjemność?

Poszukiwania filozoficzne kształtują postawy moralne, wykuwają uniwersalne wartości, są również przydatne w wychowaniu i nauce samodzielnego myślenia. - W filozofii największą nagrodą i pożytkiem jest samo uprawianie filozofii. Zauważyli to już starożytni. Arystoteles mówił, że myślenie jest po prostu największą z przyjemności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Robert Piłat, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Robert Piłat Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST NAUKA