Smolik dostał Oscara Internetu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 12:00
Barack Obama, Kevin Spacey, Frank Ocean, Grimes i Andrzej Smolik to tegoroczni laureaci Webby Awards, o których mówi się, że to Oscary Internetu. Polski kompozytor i producent został wyróżniony za transmedialny projekt "The Trip".
Audio
  • "The Trip" Andrzeja Smolika - wywiad z artystą (Poranek OnLine/Czwórka)
Andrzej Smolik
Andrzej SmolikFoto: Bartosz Bajerski

"The Trip" to multimedialne przedsięwzięcie, w którego skład wchodzą: interaktywny film, dedykowana strona internetowa oraz płyta. Muzykę skomponował Smolik, film jest dziełem duetu Kissinger Twins: - Kasia Kifert i Damian Marcinkowski dużo bardziej zasłużyli na tę nagrodę niż ja, bo odpowiadali za wizualną stronę projektu - mówi Smolik. - Czyli biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy stronę ważniejszą, bo przyciągająca wzrok. Nie spodziewaliśmy się tego wyróżnienia, bo konkurencja jest duża, choć samo poletko jeszcze niewielkie.

Z jednej strony "The Trip" to historia filmowca Jacka Torrence'a, który w 1969 roku zabrał Amerykę na Księżyc, z drugiej - opowieść o wielkiej medialnej mistyfikacji.- Zarodek konceptu powstał w dość banalny sposób. Z Kissinger Twins spotkaliśmy się po to, żeby zrobić moją stronę internetową, bo chciałem mieć coś więcej niż serwis informujący o moich wywiadach i koncertach - wspomina gość "Poranka OnLine". - Wtedy też artyści multimedialni wpadli na pomysł, żeby krótkie odcinki muzyki połączyć z krótkimi interaktywnymi filmikami retro. To nam bardzo zaostrzyło apetyt i postanowiliśmy pójść na całość.

Premiera albumu odbyła się 20 listopada 2012 roku.

 - Muzyka, która znalazła się na krążku, w części została napisana z myślą o tym projekcie, w części została przeszczepiona z mojej twórczości - wyjaśnia rozmówca Justyny Dżbik. - Są na niej rzeczy, które już wcześniej zrobiłem, są premierowe kompozycje. Korzystałem ze starych i nowych technologii i zależało mi na tym, żeby tak to wszystko wymieszać, żeby słuchacz nie wiedział co jest z czego.

Jeśli chcesz poznać plany artysty na przyszłość i dowiedzieć się czegoś więcej o nowych technologiach w tworzeniu muzyki posłuchaj nagrania z "Poranka OnLine" , z udziałem Andrzeja Smolika .

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka multimedia MUZYKA

Czytaj także

Dawid Podsiadło: czuję się nagi śpiewając po polsku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:40
Widzowie zapamiętali go z bardzo osobistych wykonań utworów Stinga czy Coldplay. Dawid Podsiadło, który postanowił nagrać płytę ze swoimi aranżacjami, przyjął zaproszenie do Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diplo: byłem punkowcem, uwielbiałem hard core

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:29
Ponad tysiąc osób w klubie Palladium podziwiało występ kolektywu Major Lazer. Artyści dali z siebie wszystko, a nam zdradzili przepis na to jak robi się potężną koncertową wibrację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursynalia 2013 - największy festiwal studencki w Europie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 13:10
Poczuj moc ciężkiego uderzenia w ten weekend w Warszawie na Ursynaliach. Na jubileuszowej edycji zagrają m. in. Motorhead, HIM, 3 Doors Down, Royal Republic, Bullet for My Valentine.
rozwiń zwiń