Miłosz Brzeziński: im bardziej sie zakazuje, tym apetyt rośnie, także na narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 11:00
Legalizacja narkotyków to temat, który nie traci na aktualności. A wręcz odwrotnie za każdym razem gdy wraca do debaty wzbudza więcej emocji. Tym razem na problem spojrzeliśmy fachowym okiem Miłosza Brzezińskiego.
Audio
  • Czy jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na legalizację narkotyków - odpowiada Miłosz Brzeziński (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński
Miłosz BrzezińskiFoto: Wojciech Kusiński

Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował marihuanę. Ustawa ma "chronić, promować oraz doskonalić zdrowie publiczne poprzez minimalizowanie ryzyka oraz redukcję szkód powodowanych używaniem tego narkotyku". Czy zakazany jak dotąd owoc, po legalizacji straci smak?

Zdaniem gościa Czwórki to złożona kwestia i nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi: - Człowiek w swej istocie skonstruowany jest tak, że bardzo się interesuje się tym, czego mu nie wolno. Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że marihuana należy do używek, do których można się za bardzo przywiązać. U jednych ten proces będzie trwał dłużej, u innych krócej. Ale trzeba sobie uświadomić, że ryzyko uzależnienia jednak istnieje.

Zamawiane przez różne organizacje ekspertyzy nie pozostawiają wątpliwości, że długoterminowe efekty działania marihuany są negatywne: w organizmie zwiększa się ilość substancji smolistych, rośnie ryzyko depresji. Ten rodzaj propagandy nie zniechęci jednak potencjalnego użytkownika, który kieruje się odwiecznym prawidłem, że to, co zakazane, jest bardziej pożądane.

- Udowodnili to naukowcy, którzy przeprowadzili test na studentach. Uczestnicy badania mieli do wyboru dwa rodzaje zadań: jedno ciekawe, drugie piekielnie nudne. Zanim jednak podjęli decyzję, dowiedzieli się, że drugie zadanie jest,  nazwijmy to, "niemile widziane" w realizacji - opowiada Miłosz Brzeziński. - I większość studentów postanowiła je wykonać, nawet za cenę skonania z nudów.

kul

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: egocentrycy wcale nie mają wysokiej samooceny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:30
Samoocena jest subiektywnym spojrzeniem na własną osobowość i jednym z psychologicznych pojęć, wokół którego nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Sprawdź, jak jest naprawdę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: kluczem do sukcesu jest praca. Inaczej czeka nas depresja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:03
Wszyscy lubimy odnosić sukcesy. Nie wszyscy jednak są na nie gotowi, i nie wszyscy potrafią je docenić. – Sukces sprzyja przygotowanym, ale oczywiście nie każdy pracowity człowiek się go doczeka – mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: trzeba mieć dystans do świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:00
Masz wszystkiego dość? Uważasz, że informacji, którymi codziennie bombardowana jest twoja głowa, jest za dużo? Stosuj "tumiwisizm" i zacznij żyć beztrosko. – To raczej podejście do życia, a nie prawdziwa terapia psychologiczna – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń