Miłosz Brzeziński: egocentrycy wcale nie mają wysokiej samooceny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:30
Samoocena jest subiektywnym spojrzeniem na własną osobowość i jednym z psychologicznych pojęć, wokół którego nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Sprawdź, jak jest naprawdę.
Audio
  • Jak podnieść sobie samoocenę radzi trener osobisty, Miłosz Brzeziński (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński
Miłosz BrzezińskiFoto: Wojciech Kusiński

- Samoocena nie może być celem samym w sobie, czyli nie można zrobić czegoś, żeby ją podnieść - wyjaśnia gość "Poranka OnLine". - Od mówienia sobie, że jest się piękny, nasze samopoczucie wcale się nie poprawi - dodaje.

Co więcej, psychologowie coraz częściej przyznają, że samoocena nie jest konstruktem, który można przeformatować, a jej poziom jest dość stabilny i odporny na przeobrażanie się. - Wbrew temu, co zwykło się uważać, egocentryzm nie podnosi samooceny - dodaje Miłosz Brzeziński. -  Wyniki badań pokazują wręcz, że egocentrycy wcale nie mają wysokiego mniemania o sobie. A to dlatego, że egocentryzm raczej prowadzi do krytycznych myśli względem siebie, a nie do samouwielbienia - wyjaśnia.

Najczęściej źródłem niskiej samooceny są porównania z innymi. Dlatego warto skupiać się przede wszystkim na własnych osiągnięciach. I należy pamiętać, że pewność samooceny ma większe znaczenie dla regulacji zachowania niż sama jej wysokość.

Całą rozmowę Justyny Dżbik z Miłoszem Brzezińskim znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do tekstu.

kul

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: w małych firmach rządzi ideologia, w dużych jest to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 11:00
Czy w biznesie jest miejsce na osobiste sympatie, poglądy polityczne albo wyrażanie opinii na przykład na temat orientacji seksualnej współpracowników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: hobby z założenia jest bezproduktywne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:50
Hobby, pasja, konik - określeń jest wiele, a znaczenie tylko jedno. To czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązku, która sprawia nam mnóstwo frajdy. Czy można bez tego żyć? Na to pytanie odpowiada trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń