Billy Corgan: reaktywując The Smashing Pumpkins byłem bardzo naiwny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 11:00
The Smashing Pumpkins - legenda amerykańskiej alternatywy zagrała na OFF Festivalu, a lider formacji, Billy Corgan zdradził nam dlaczego nie ceni portalu Pitchfork ani współczesnej sceny "indie".
Audio
  • Wywiad z Billy Corganem, liderem The Smashing Pumpkins (Poranek OnLine/Czwórka)
Billy Corgan
Billy CorganFoto: wikipedia.org/djdroga

Grupa The Smashing Pumpkins powstała w Chicago, w 1988 roku. 10 lat później ukazał się czwarty studyjny album grupy "Adore". Płyta nie sprzedała się tak dobrze jak poprzednie krążki, została za to dobrze przyjęta przez krytyków, otrzymując nominację do Grammy za najlepszy album alternatywny. Polscy fani zespołu mieli dodatkowy powód do radości - w dołączonej do płyty książeczce znalazło się zdjęcie... osiedla Walentego Roździeńskiego. Była to jedna z pamiątek, jaką muzycy przywieźli sobie z koncertu w katowickim Spodku. The Smashing Pumpkins wystąpili na Śląsku w lipcu 1997 roku.

- Taki był nasz widok z hotelu. Patrzyłem na te bloki, kiedy pisałem utwór "To Sheila" - wspomina Billy Corgan . - To był czas, w którym pomysły na płytę "Adore" dopiero się kształtowały. Chciałbym też zrobić zdjęcia w Krakowie czy Warszawie, ale nigdy tam nie graliśmy.

Artysta o takim stażu na scenie alternatywnej wyraźnie dystansuje się od tego, co dzieje się na niej obecnie: - Młode kapele powinny robić to, co chcą; grać tak, jak czują. Występujemy dużo na festiwalach. Gdy siedzę za kulisami i słucham zespołów to ich nie rozróżniam, bo wszystkie grają tak samo  - twierdzi rozmówca Bartka Wasilewskiego. - W latach 90. było to nie do pomyślenia. Każdy zespół brzmiał inaczej.

Billy Corgan podważa też sens istnienia portali muzycznych, a zwłaszcza niezwykle cenionego w niektórych kręgach serwisu Pitchfork: - Wraz z powstaniem takich stron jak Pitchfork, które nie mają nic wspólnego z muzyką tylko z fryzurami, wąsami i które dzielą ludzi na tych fajnych i niefajnych musiałem odciąć się od tego świata - mówi Corgan. - To nie jest świat, w którym się wychowałem. W latach 80. środowisko "indie" było bardzo snobistyczne. Dziś jest to czysty biznes.

Ostatnia płyta The Smashing Pumpkins "Oceania" ukazała się w 2012 roku. Album nie odniósł większego sukcesu, a większość krytyków uznała, że wraz z reaktywacją grupy i pozbyciem się starych członków Billy Corgan powinien też zmienić nazwe grupy. Bo w tym składzie w niczym nie przypomina legendy sceny alternatywnej.

kul

Czytaj także

Parasol na scenie robi co chce - śpiewa sopranem lub histerycznie krzyczy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 10:50
Córka szwedzkiej imigrantki i polskiego Żyda i jedna z najbardziej charyzmatycznych artystek amerykańskiej sceny indie- folkowej wystąpiła w tym roku na Nowych Horyzontach i znalazła czas na rozmowę z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawo jazdy: powrót zielonego listka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 09:50
Od 2016 roku niedoświadczonego kierowcę poznamy z daleka - za sprawą zielonego listka naklejonego na szybie samochodu. Rozporządzenie w tej sprawie wydało Ministerstwo Transportu w lipcu tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostróda Reggae Festival: nowe miejsce, ten sam klimat

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:36
Nowa lokalizacja, nowe sceny, starannie wyselekcjonowany line-up i mnóstwo pozytywnych wibracji - w piątek startuje Ostróda Reggae Festival.
rozwiń zwiń