Coraz więcej nastolatków pali. "To daje poczucie wolności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:00
W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów. 19 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat popala - podaje Stowarzyszenie Manko. Tymczasem im prędzej wpadniemy nałóg, tym trudniej się z niego wydostać.
Audio
  • Dlaczego nie warto zaczynać palenia i jak wygrać z nałogiem, jeśli już w niego wpadniemy? - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Coraz więcej nastolatków pali. To daje poczucie wolności
Foto: Glow Images/East News

Coraz więcej bardzo młodych ludzi pali papierosy. - Zaczęło się standardowo, jak u większość - wspomina jedna z słuchaczek Czwórki. - Byłam gdzieś z grupą znajomych, jedna osoba wyciągnęła papierosa, więc pomyślałam: "czemu by nie spróbować?". Dużo osób myśli, że jeśli będą palić, będą tacy "fajni". - Nie zrobiłam tego dla znajomych. Sama zdecydowałam, że mogę i lubię to robić - mówi inna.

Zdaniem naszego redakcyjnego kolegi, ex-palacza, Pawła Siwka, palenie papierosów to "substytut wolności i niezależności". - Od tego zaczyna się w szkołach - mówi dziennikarz. - Młodzi ludzie wiedzą, że jeszcze im nie wolno palić i chcą pokazać, jacy są dorośli. Tymczasem palenie wcale nie dodaje pewności siebie, tylko ją odbiera, nie odstresowuje, tylko spina i powoduje, że człowiek jest coraz bardziej przygnębiony, bo ma mniej energii.

Dlatego właśnie stowarzyszenie Manko realizuje w pięciu województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim, kampanię uświadamiającą młodzież, że nie warto zaczynać palić. Patronat honorowy nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kuratoria Oświaty. - Chcielibyśmy dotrzeć do młodych ludzi, przemawiając do nich ich językiem - mówi Dominika Kozłowska z tej organizacji w "Poranku OnLine". - Przekonać ich, że palenie wcale nie jest modne. Jest słabe i negatywnie wpływa na nasze zdrowie i wygląd.
A jeśli już zaczniemy palić, warto szukać wszystkich metod, by się pozbyć nałogu. Można m.in. skorzystać z pomocy… internetu. Są bowiem portale, które obliczają, ile pieniędzy zostało zaoszczędzonych, jak długo się już nie pali, a także szacują, o ile wydłużyło się dzięki temu nasze życie.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: z lenistwa ciężko mieć w życiu satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:00
- Rola rodziców polega na tym, by NIE pozwalać dziecku być samodzielnym - uważa Miłosz Brzeziński, trener osobisty i autor wydanej właśnie książki "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wycisz się - organizm będzie Ci wdzięczny!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:00
Żyjemy szybko i intensywnie. No cóż, takie czasy. Ale przez to wyczerpują się nam naturalne zapasy energii i spada nasza odporność. Dlatego polecamy Wam medytację, relaksację, floating i urlop w klasztorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz odnieść sukces? Najpierw staw czoła porażkom!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:30
- Żeby wynieść jakąś nauczkę z porażki, trzeba po prostu przyznać się do tego, że się ja poniosło - przekonuje dr. Paweł Fortuna, autor książki "Pozytywna psychologia porażki" i laureat nagrody miesięcznika "Charaktery".
rozwiń zwiń