Miłosz Brzeziński: z lenistwa ciężko mieć w życiu satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:00
- Rola rodziców polega na tym, by NIE pozwalać dziecku być samodzielnym - uważa Miłosz Brzeziński, trener osobisty i autor wydanej właśnie książki "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji".
Audio
  • Miłosz Brzeziński definiuje lenistwo i opowiada o "Głaskologii" (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński: z lenistwa ciężko mieć w życiu satysfakcję
Foto: Glow Images/East News

- Nie wychodź, nie możesz, nie rób tego, nie mieszkaj z nią lub z nim - rodzice nie mają takiej możliwości, by dać dziecku dojrzałość. Oni mogą mu ją tylko odebrać - uważa gość "Poranka OnLine". - Samodzielności nie można się nauczyć, ale można ją osiągnąć jako efekt wewnętrznego wypracowania. I wbrew potocznemu sądowi, rodzice nie czynią nas dojrzałymi.

Tymczasem zdiagnozowane przez socjologów "pokolenie Millenium" nie tylko jest dobrze wykształcone i gotowe rozwijać swoje zainteresowania, ale też coraz chętniej mieszkają razem z rodzicami, opóźniając przejście w dorosłość.

- Ja widzę to tak: jakby trzeba było to młodzi Polacy byliby samodzielni, ale póki nie trzeba, to po co? - mówi Miłosz Brzeziński. I dodaje: - W naturze człowieka leży pociąg do lenistwa, ale z drugiej strony szczęście jest efektem tego, że coś robimy. Lenistwo bardzo szybko powszednieje. I tak, jeśli nasza mama codziennie robi nam herbatę, to zaczynamy się do tego przyzwyczajać. Ale jeśli robimy ją sobie sami, to kiedy raz na jakiś czas, nasza rodzicielka nam ją zaserwuje dużo bardziej to docenimy.

kul

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: trzeba mieć dystans do świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:00
Masz wszystkiego dość? Uważasz, że informacji, którymi codziennie bombardowana jest twoja głowa, jest za dużo? Stosuj "tumiwisizm" i zacznij żyć beztrosko. – To raczej podejście do życia, a nie prawdziwa terapia psychologiczna – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po czym można poznać, że ktoś kłamie? "To właściwie niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 14:20
- Ludzie częściej kłamią po to, by bronić kogoś słabszego, niż po to, by skrzywdzić rozmówcę - mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. - A przynajmniej sami tak to sobie tłumaczą…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mężczyzna na kozetce" chce być kochany

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
- Kiedy otworzyłam mój gabinet, spodziewałam się, że na terapię będą się zgłaszać głównie kobiety. Okazało się jednak, że zaczęli dzwonić mężczyźni, którzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że też mają problemy i potrzebują pomocy – mówi Brandy Engler, seksuolożka, autorka książki "Mężczyzna na kozetce".
rozwiń zwiń