X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hirek Wrona: nie okradajmy muzyków

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 09:00
Wysokie ceny płyt nie usprawiedliwiają ich nielegalnego zdobywania. Znany dziennikarz walczy z tym procederem, przypominając, że ściąganie płyt z sieci to bezczelna, prowadzona na masową skalę kradzież.
Audio

Dziwimy się, że płyty są tak drogie. Tymczasem na ich cenę detaliczną składa się w dużej mierze marża sieci sklepów, np. sieci Empik. – Ta marża jest spora, bo sklepy zarabiają tak naprawdę około 50 procent ceny płyty  – tłumaczy Tomik Grewiński z wytwórni Kayax. – Pozostała połowa ceny to m.in. prawa pokrewne, czyli prawa producenta fonogramu (przeważnie wytwórni i artysty, który wykonuje piosenkę). Oprócz tego są jeszcze prawa autorskie, czyli prawa autorów i kompozytorów.

Zdaniem Grewińskiego, stawka, jaką może zarobić artysta od sprzedaży płyty, jest różna – w zależności od kontraktu. Tymczasem np. Vienio, jeden z czołowych artystów hip hopowych w Polsce, po latach spędzonych na garnuszku dużych wytwórni płytowych postanowił zostać artystą niezależnym. – Jestem niezależny i mam spore udziały w płycie, ale z kolei należy opłacić inne rzeczy, m.in. dla wydawcy, który ma koszty magazynu, pracowników, dla ZAIKS-u. W takim układzie artysta musi zainwestować także w promocję płyty – tłumaczy Vienio. – Z tej kasy trzeba więc opłacić plakaty, koszulki, naklejki i tak dalej.

Jednym z inicjatorów akcji mającej uświadomić naród, że własność intelektualna - muzyka zawarta na płycie nie powinna być kradziona, jest Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny, dj, prezenter radiowy i ambasador akcji "Bądź świadomy". – Zainteresowanie programem jest olbrzymie. Zgłosiło się do nas już 200 szkół. – mówi Wrona. – Wpadliśmy też na pomysł, by akcję wspierać koncertami, np. w gimnazjach. Mnie chodzi o to, by młodzi ludzie zobaczyli, ile artysta musi włożyć pracy w to, by powstało jego dzieło.

Hirek
Hirek Wrona z Czwórką

Jak opowiada dziennikarz, pomysł na akcję wziął się "z biedy". – Wszystko, co zdobyłem w życiu, zdobyłem własną ciężką pracą. Dlatego dla mnie płyta to dzieło sztuki. – opowiada znany dziennikarz. – Wiem, ile artysta musi włożyć pracy w to, by powstała płyta, i nigdy nie mogłem się pogodzić z tym, że inni kradną to w sposób bezczelny i masowy.

W każdy wtorek w cyklu Czwórki, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, opowiadamy o prawach autorskich, ale nie tylko. Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Katarzyny Kornet i rozmowy z Hirkiem Wroną.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piractwo to kradzież i wyższe ceny

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 12:56
Wiele osób narzeka, że płyty, książki czy bilety na koncerty kosztują o wiele za dużo. W ramach akcji "Bądź świadomy" minister Zdrojewski tłumaczył na spotkaniu w Czwórce, że kradnąc czyjąś własność intelektualną sami sobie szkodzimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy pracy producenta hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 18:40
Jak się robi bity i czy da się z tego wyżyć w Polsce opowiedział w rozmowie z Hirkiem Wroną jeden z najzdolniejszych hip-hopowych producentów młodego pokolenia.
rozwiń zwiń