Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

Kolejny utracony podczas wojny obraz wraca do Polski

Obraz "Ulica wraz z ruiną zamku" Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Magdaleny Ogórek, historyk sztuki, autorki audycji Utracone, Odzyskane na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sprzedaż obrazu Siemiradzkiego wstrzymana. Sukces MKiDN

W sprawie obrazu „Taniec wśród mieczów” Henryka Siemiradzkiego zostało wszczęte prokuratorskie śledztwo, strona polska będzie teraz starała się dzieło odzyskać dla skarbu państwa - poinformował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. XIX-wieczny obraz został miał być we wtorek licytowany w londyńskim domu aukcyjnym „Sotheby’s”. W Polskim Radiu 24 komentarz Elżbiety Rogowskiej z Wydziału Strat Wojennych MKiDN.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki II wojna światowa

Zrabowany przez Niemców obraz Gierymskiego odzyskany

Obraz "Zima w małym miasteczku" Maksymiliana Gierymskiego odnaleziony. Przed wojną był własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, które oficjalnie kupiło go w 1938 roku. W 1939 roku został zrabowany z muzeum przez Niemców i umieszczony w gabinecie jednego z niemieckich oficerów w siedzibie rządu Generalnego Gubernatorstwa.Tuż po wojnie zaginął. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków II wojna światowa Niemcy Muzeum Narodowe w Krakowie Maksymilian Gierymski dzieła sztuki

"Dobrze wkomponowali się w machinę państwową III Rzeszy"

Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Austria Magdalena Ogórek dzieła sztuki

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy II wojna światowa Magdalena Ogórek

"W Polsce rekordy biją dzieła sztuki powojennej"

121 437 557 złotych – tyle wyniósł łączny obrót czterech największych domów aukcyjnych w 2016 roku. Padło też wiele rekordów na pracach konkretnych artystów. Ponad 2 miliony złotych zapłacono za pracę Romana Opałki, po raz pierwszy w historii rzeźba znalazła się wśród 10 najdrożej sprzedanych prac, a sam rynek odnotował 5-milionowy wzrost. O tym czy sztuka to dobry pomysł na inwestycje oraz czy 2017 rok będzie równie rekordowy mówiła w Polskim Radiu 24 Iza Rusiniakk z DESA Unicum.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA dzieła sztuki malarstwo Jan Matejko

"Często hobbystycznie Polacy wypatrują utraconych dzieł"

- Nie funkcjonuje system, który pozwalałby na odzyskiwanie dzieł sztuki. Nie mamy przygotowanej strategii restytucji utraconych dzieł, na co ostatnio zwracali uwagę kontrolerzy NIK. Raport NIK jest druzgocący, w niekorzystnym świetle pokazuje prace komórek zajmujących się tą tematyką – powiedział w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego MSZ NIK