Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

Oszustwo na dziełach sztuki. Reportaż "Biznes dla wybranych"

Reportaż opowiada o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. - i jej syna. To, zdaniem szwedzkiego syndyka, wyłudzenie o wartości aż trzykrotnie większej, niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok. 300 mln zł. Reportaż jest oparty na wywiadach z poszkodowanymi w tej aferze, głównie Polakami.
Zobacz więcej na temat:  reportaż dzieła sztuki Adam Bogoryja-Zakrzewski rzeźba reportaż w Jedynce oszustwa wyłudzenia

"Wojenne losy dzieł sztuki fascynują" [ZOBACZ WIDEO]

- Niezwykłe dzieła sztuki budzą niezwykłe emocje i przyciągają niezwykłych ludzi - dobrych i złych. Staraliśmy się pochylić nad ludźmi, których te dzieła w swoje historie w czasie wojny i po niej wciągnęły: grabieżcami i tymi, którzy je ratowali - mówił w Dwójce Włodzimierz Kalicki, współautor książki "Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy", o zrabowanych dziełach sztuki z polskich kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Dwójka Jakub Kukla SZTUKA II wojna światowa

Poszukiwacze zaginionych dzieł sztuki z Polski

"Departament Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskał pastel Leona Wyczółkowskiego "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" stanowiący niegdyś własność Zamku Królewskiego na Wawelu. Obraz niebawem wróci na Wawel" – ogłosił kilka dni temu na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Kto i w jaki sposób odnajduje i odzyskuje zaginione dzieła sztuki?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo dzieła sztuki Katarzyna Cygler Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Trójka

Zrabowane dzieła sztuki. Niemieckie MSZ pisze o bazie danych dot. poszukiwań i "kilku zwrotach"

Niemcy stworzyły bazę danych "lost art", która zawiera informacje dotyczące poszukiwań i znalezisk zrabowanych dzieł - poinformowała niemiecka dyplomacja. MSZ RP przypomina, że "straty wojenne poniesione przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury są ogromne, a jednocześnie niezwykle trudne do precyzyjnego określenia i oszacowania".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Niemcy Europa relacje polsko-niemieckie historia Polski dzieła sztuki

Kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

- Działalność Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych była nie do przecenienia. Umożliwiała zakupienie bardzo ważnych dzieł znanych artystów, jak chociażby Gierymskiego czy Matejki. Do gmachu Zachęty trafiało też wiele darowizn, ponieważ był to salon, do którego warto było chodzić. To była taka tradycja, że w niedzielę warszawiacy tłumnie chodzili na wystawę do Zachęty - mówił w Dwójce Roman Olkowski, autor katalogu dzieł Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zgromadzonych w latach 1860-1939.
Zobacz więcej na temat:  muzeum kolekcjonowanie malarstwo dzieła sztuki Anna Lisiecka SZTUKA Dwójka

Do Polski wróciły dwie akwarele zrabowane w czasie wojny. Gliński: odzyskujemy dzieła, ale nie jest to łatwe

- Dwie straty wojenne, wykonane w technice akwareli - autoportret Josepha Kaltera oraz portret jego żony Amalii Kalter - wracają do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Polska systematycznie odzyskuje dzieła sztuki, choć nie jest to łatwe - powiedział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne kradzież dzieła sztuki Piotr Gliński KULTURA SZTUKA POLSKA społeczeństwo historia Polski

Pankiewicz, Okuń, Axentowicz, Beksiński. Padają rekordy cenowe na aukcjach dzieł sztuki

Obraz Józefa Pankiewicza "Martwa natura z owocami" sprzedano za rekordową dla tego artysty kwotę 876 tys. zł - podała PAP Agra-Art, która zorganizowała w Warszawie aukcję dzieł sztuki. Dzieło Pankiewicza z 1926 r. jest obecnie najdrożej sprzedanym obrazem tego artysty na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA SZTUKA dzieła sztuki finanse osobiste inwestycje Zdzisław Beksiński Jacek Malczewski POLSKA

Co tak naprawdę krzyczy w obrazie Edvarda Muncha?

Skąd tak naprawdę wydobywa się "Krzyk" na słynnym obrazie Edvarda Muncha i co miał wspólnego z naszym kontrowersyjnym rodakiem, Stanisławem Przybyszewskim? Na te pytania odpowiedziała w "Leniwym przedpołudniu" Joanna Łenyk-Barszcz, która wraz ze swoim mężem - Przemysławem Barszczem - napisała książkę ''Wielkie sekrety arcydzieł sztuki''.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA dzieła sztuki Vincent van Gogh Alicja Węgorzewska marketing e-commerce TEATR koncerty jedzenie pandemia opera

"Jedyne takie miejsce" szlakiem otwartych Muzeów Narodowych

Podczas audycji odwiedzaliśmy otwarte po długiej przerwie Muzea Narodowe w kilku miastach Polski. Byliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie, by porozmawiać m. in. o nowo otwartej Galerii Sztuki Starożytnej, zajrzeliśmy do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie trwają przygotowania do pandemicznej wystawy "BYpass", a także do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie na widzów czeka wiele atrakcji. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie Poznań malarstwo dzieła sztuki