Polskie Radio
Section05
dzieła sztuki

"Polska nie przestanie szukać zagrabionych dzieł". Piotr Gliński dla słowackiego dziennika "Sztandard"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński zapewnił w piątkowym wydaniu słowackiego internetowego dziennika "Sztandard", że Polska nigdy nie przestanie szukać zagrabionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. W tekście przybliżył trwającą akcję "puste ramy”.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europa Słowacja dzieła sztuki

Dzieła utracone przez Polskę podczas II wojny światowej. Czy można je odzyskać?

Na stronie tytułowej książki, którą niedawno prezydent Francji podarował papieżowi Franciszkowi, znalazła się pieczątka lwowskiej biblioteki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie stwierdza, że stara się ustalić, kiedy i w jakich okolicznościach książka opuściła Lwów. Przy okazji tego wydarzenia wracamy do dzieł kultury utraconych w czasie II wojny światowej. Jak wyglądają starania o ich odzyskanie?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek dzieła sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mularczyk: musimy żądać od Niemców zwrotu wszystkiego, co zrabowali i z czego przez pokolenia korzystali

- Musimy dążyć do tego, aby Niemców postawić pod ścianą i żądać od nich poszanowania rządów prawa, dążenia do praworządności i zwrotu tych wszystkich zrabowanych rzeczy, z których przez pokolenia korzystali - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (poseł PiS). 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 Arkadiusz Mularczyk KULTURA dzieła sztuki polityka Niemcy POLSKA

Jarosław Sellin: restytucja dóbr kultury toczy się od kilku lat i przynosi efekty

- W ostatnich siedmiu latach odzyskaliśmy z samych Niemiec ponad 500 dzieł - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Problem polega na skali. Szacuje się, że ponad pół miliona dzieł sztuki ruchomej zostało ukradzionych i wywiezionych z Polski. Przypuszcza się, że w Niemczech bardzo dużo tego typu dzieł jest w prywatnych kolekcjach, niepokazywanych publicznie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin polityka KULTURA Katarzyna Gójska II wojna światowa dzieła sztuki KULTURA

"Zaginione – odnalezione". Pasjonująca opowieść o odzyskanych dziełach sztuki

W koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury powstała nowa seria 12 odcinków telewizyjnego cyklu "Zaginione – odnalezione", poświęconych odzyskanym po latach dziełom sztuki, które zaginęły podczas zawieruchy wojennej. - Jest to seria dość dynamiczna z wątkiem kryminalnym, detektywistycznym. Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę, że wiele dzieł sztuki, które utraciliśmy, nieustannie wraz z muzealnikami staramy się odszukać - mówi w Programie 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo II wojna światowa Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

#PusteRamy - dzieła, które padły łupem w czasie II wojny światowej

Setki dzieł o nieocenionej wartości dla dziedzictwa i kultury. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej Polska straciła ponad połowę artystycznego dorobku, znajdującego się w muzeach i prywatnych kolekcjach. Zainaugurowano projekt #PusteRamy. Inicjatywa ma przypominać o dziełach sztuki i obiektach zabytkowych zagrabionych w czasie II wojny światowej, zarówno przez Niemców, jak i przez Sowietów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler

Dzieła sztuki zagrabione przez Rosjan. Gliński: należą do państwa polskiego i powinny zostać zwrócone

- Mam nadzieję, że kiedyś nasze ekspozycje zostaną wzbogacone o straty wojenne, które znajdują się w tej chwili w Federacji Rosyjskiej - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że w Rosji są dzieła sztuki, które należą do Polski i powinny zostać zwrócone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Gliński Rosja dzieła sztuki II wojna światowa

Reparacje wojenne. "Straciliśmy możliwość linearnej narracji o historii"

Reparacje - to słowo obecnie odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Co mogą zmienić? 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych - na taką kwotę oszacowano straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej. 1 września, czyli w rocznicę niemieckiego ataku, na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawiono raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Małgorzata Raczyńska-Weinsberg II wojna światowa okupacja niemiecka okupacja sowiecka Zamek Królewski Bez Przedawnienia

Piotr Gliński o odzyskiwaniu zrabowanych dzieł sztuki: specjalny departament zajmuje się tylko tymi sprawami

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w wywiadzie dla "Super Expressu" powiedział, że "Polska nie może płacić za odzyskanie swojej własności. W zależności od sytuacji możemy negocjować zwrot kosztów przechowywania lub konserwacji. 99 proc. dzieł sztuki udaje się odzyskać bez jakichkolwiek kosztów".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Piotr Gliński pieniądze dzieła sztuki II wojna światowa POLSKA społeczeństwo

Piotr Gliński: kwestia reparacji jest polską racją stanu

Wicepremier Piotr Gliński w "Trójkowym komentarzu dnia", odnosząc się do opublikowanego w czwartek raportu nt. strat wojennych w czasie II wojny światowej, ocenił, że "kwestia reparacji jest polską racją stanu". – Hasło "bez przedawnienia" jest bliskie całemu społeczeństwu – podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski dzieła sztuki zbrodnie wojenne Piotr Gliński Bartłomiej Graczak społeczeństwo Trójka Bez Przedawnienia

Wojenne straty - jak wygląda proces odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki?

Po raz pierwszy podliczono je w 1944 roku, jeszcze w podziemiu. Materiał przesłano polskiemu rządowi, znajdującemu się na emigracji. Katalog ukradzionych i straconych w wyniku II wojny światowej dzieł sztuki. - Dane powojenne mówiły o tym, że ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki zostało zagrabionych, zniszczonych - zwraca uwagę Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska II wojna światowa dzieła sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wojenne straty polskiej kultury i walka, by odzyskać to, co ocalało

"Gdybanie" to głównie domena pisarzy science fiction, ale także historyków. Jednak także w przestrzeni publicznej od pewnego czasu pojawia się pytanie: jak wyglądałby nasz kraj, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, gdyby Polska nie została w niej tak bardzo poszkodowana? Można się zastanawiać, jak rozwinęłaby się gospodarka, jakich odkryć dokonaliby naukowcy, jakie skarby kultury wciąż moglibyśmy podziwiać i jakie nowe dzieła by powstały?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA strata II wojna światowa dzieła sztuki Katarzyna Cygler Trójka