Jak ocieplić wizerunek kontrolera biletów? Przestańmy mówić o nim "kanar"!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:00
Z analiz wynika, że koszty utrzymania tych, którzy w komunikacji miejskiej sprawdzają nasze bilety są znacznie wyższe od efektów ich pracy. Może zatem najwyższy czas skończyć z kontrolą pasażerów?
Audio
  • Jak ocieplić wizerunek kontrolera biletów - dyskusja z udziałem ekspertów (Czwórka/4 do 4)
Nie jesteśmy narodem, który samokontrolę ma we krwi. Wycofanie kontrolerów z komunikacji miejskiej mogłoby spowodować, że w ogóle przestalibyśmy kupować bilety
Nie jesteśmy narodem, który samokontrolę ma we krwi. Wycofanie kontrolerów z komunikacji miejskiej mogłoby spowodować, że w ogóle przestalibyśmy kupować biletyFoto: Glow Images/East News

Z taką inicjatywą wyszedł ostatnio prof. Bohdan Jałowiecki, socjolog miasta z Uniwersytetu Warszawskiego, my zapytaliśmy słuchaczy Czwórki czy Polacy są gotowi na taką rewolucję. Jak się okazuje dla większości pytanych przez nas osób "kanar" nie jest postacią groźną, często jednak za mało wyrozumiałą. Skąd zatem bierze się powszechna niechęć do kontrolerów biletów?

- Kontrola w komunikacji miejskiej ma pewne cechy terroru. Oczywiście w tym wypadku, w jak najbardziej słusznej sprawie, niemniej jednak jest tak samo nieprzewidywalna, a ludzie tego nie lubią - tłumaczy socjolog Sławomir Nowotny. - Już samo słowo "kanar" budzi negatywne skojarzenia, które od lat rzutują na nie najlepszy wizerunek tych, którzy wykonują ten zawód.

A jak kogoś nazywamy, tak o kimś myślimy - twierdzi psycholog Wojciech Kulesza. - Konduktor, który w pociągu sprawdza bilety, jest obdarzony większym szacunkiem niż tak zwany "kanar" - mówi ekspert. - Ten ostatni od lat źle się konotuje i żadne akcje ocieplające jego wizerunek nie pomogą, jeśli nie przestaniemy go nazywać w ten właśnie sposób.

Tymczasem władze różnych polskich miast robią co mogą, żeby zmienić społeczny odbiór kontrolera biletów. W Gdańsku podstawieni przez miasto pasażerowie będą oceniać pracę kontrolerów, w Poznaniu trwają specjalne szkolenia dla kandydatów do tego zawodu, we Wrocławiu zorganizowano kampanię społeczną, a w Lublinie kontrolerzy otrzymali specjalne uniformy.

Są też tacy, którzy postulują całkowite wycofanie kontroli biletów z komunikacji miejskiej. Przeciwnicy twierdzą, że jako naród nie jesteśmy zdolni do tego, by regularnie płacić za coś, czego nikt nie sprawdza.

- Jako naród mamy tendencję do tego, żeby unikać zachowań, które mogłyby sprawić, że zostaniemy na czymś przyłapani. Ale wystarczy przeświadczenie, że nam nic nie grozi i już przestajemy przywiązywać do tego wagę - podsumowuje ekspert.

kul

Czytaj także

Chcesz odnieść sukces? Najpierw staw czoła porażkom!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:30
- Żeby wynieść jakąś nauczkę z porażki, trzeba po prostu przyznać się do tego, że się ja poniosło - przekonuje dr. Paweł Fortuna, autor książki "Pozytywna psychologia porażki" i laureat nagrody miesięcznika "Charaktery".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej nastolatków pali. "To daje poczucie wolności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:00
W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów. 19 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat popala - podaje Stowarzyszenie Manko. Tymczasem im prędzej wpadniemy nałóg, tym trudniej się z niego wydostać.
rozwiń zwiń