Czy leci z nami pilot? Podniebna pasja Gosi Leśniewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 17:09
Mając zaledwie 17 lat, zasiadła za sterami samolotu, spełniając tym samym swoje marzenie o lataniu. Teraz szkoli się do licencji pilota liniowego i pokazuje tym samym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Leśniewską - finalistką tegorocznego plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni" i jedną z nielicznych kobiet, które zasiadają za sterami samolotu.
Małgorzata Leśniewska
Małgorzata LeśniewskaFoto: mat.pras.

Od muzyki do latania

Małgorzata Leśniewska pochodzi z artystycznej rodziny, miała być muzykiem. Przez sześć lat uczęszczała do szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie akordeonu. Komponuje również muzykę, jednak zwyciężyła pasja do latania.

Wszystko zaczęło się od pikniku lotniczego, gdzie można było wykupić loty zapoznawcze. Po pierwszym locie wiedziałam, że to jest to - opowiada w Czwórce Małgorzata. - W wieku lat 17 uzyskałam licencję pilota turystycznego i latam Cessną 152. To mały, jednosilnikowy samolot tłokowy. 

Licencja pilota turystycznego

Nauka do licencji pilota turystycznego wymaga szkolenia teoretycznego z dziewięciu przedmiotów. Przyszli piloci uczą się m.in. prawa lotniczego, procedur operacyjnych, aerodynamiki, zasad lotu. - Po skończeniu szkolenia w ośrodku idziemy do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie zdajemy egzaminy na minimum 75 procent - mówi gość audycji. - Po zdanym egzaminie możemy przystąpić do praktyki, na którą składa się minimalnie 45 godzin w samolocie. Na końcu zdaje się egzamin państwowy. Gdy go pomyślnie zaliczymy, otrzymujemy licencję i możemy latać.

Licencja pilota turystycznego uprawnia do wykonywania czynności jako pilot dowódca statku powietrznego o maksymalnej masie startowej 5700 kg na samolotach jednosilnikowych (wyposażonych w silniki tłokowe). Dla porównania, samoloty pasażerskie takie jak Boeing lub Airbus mają silniki odrzutowe.

Zobacz także:

Kuszące samoloty pasażerskie

Gosia wiąże swoją przyszłość z dużymi samolotami i lotami liniowymi. - Latanie na dużych samolotach nie przypomina sterowania małą jednostką. Oprócz tego, że to większe maszyny, to jest tam dużo więcej automatyki - tłumaczy gość Czwórki. - Większą frajdę daje latanie na małych samolotach, jednak planuję zrobić licencję na te duże. Chciałabym, żeby to była moja praca.

Obecnie Małgorzata jest na etapie szkolenia teoretycznego do licencji pilota liniowego ATP (Airline Transport Pilot License). Tym razem musi sobie przyswoić wiedzę z trzynastu przedmiotów, która zostanie zweryfikowana podczas egzaminów w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

- Następnym etapem będzie Instrument Rating, czyli loty według przyrządów, MCC (Multi Crue Cooperation) i Multi Enging - dzięki temu uprawnieniu można latać na samolotach wielosilnikowych - podkreśla rozmówczyni Adama Smolarka. - Po tym wszystkim mogę aplikować do linii lotniczych.


Posłuchaj
13:22 Czwórka/Pasjonauci - Małgorzata Leśniewska - pasjonauci 01.10.2022.mp3 Małgorzata Leśniewska o swojej pasji i kursie na pilota samolotów (Pasjonauci/Czwórka)

 

Męski świat

Praca zależy od linii lotniczej, do której się trafi. Nie od razu zostaje się jednak kapitanem. Początkowo nowoprzyjęty pilot pełni rolę pierwszego oficera. Dopiero po spełnieniu warunków wymaganych przez daną linię można zacząć myśleć o założeniu kapitańskiej czapki.

Kobiet pilotów w Polsce jest niedużo. W skali światowej stanowią tylko 7 procent pilotów. - Jest to środowisko mężczyzn. Wśród 28 kursantów jestem jedyną kobietą. Wydaje mi się, że problem polega na tym, iż kobiety nie wiedzą, że mogą latać - zauważa Małgorzata Leśniewska. - Roli nie odgrywa tu jednak płeć, ale to, czy ktoś jest dobrym pilotem czy nie. Liczą się tylko nasze umiejętności i to, jak pracujemy. Mam nadzieję, że za półtora roku będę latać na samolotach pasażerskich.


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Małgorzata Leśniewska (pilot statku powietrznego)

Data emisji: 01.10.2022

Godzina emisji: 11.15

aw/kor