Kto ubiera muzyków? Jak powstały kreacje dla Franka Warzywa czy Chair?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 15:49
Ważną częścią muzycznego wizerunku artystów są ubrania. Za sceniczny wygląd bardzo często odpowiada ktoś inny niż dany muzyk. A kto?
Franek Warzywa w bluzie stworzonej przez Jagodę Komorowską
Franek Warzywa w bluzie stworzonej przez Jagodę KomorowskąFoto: mat.pras.

Zdarza się, że za wizerunek artysty odpowiada cały sztab ludzi, ale są też tacy artyści, którzy strój chcą mieć od konkretnego projektanta czy projektantki. 

Jagoda Komorowska zaprojektowała, a potem stworzyła nieszablonowe kreacje m.in. dla Franka Warzywa czy zespołu Chair.

- Babcia kiedyś wysłała mi książkę, znalazłam w niej różne różne kartki z nadrukami materiałów, do tego plastikowe wytłoczki, z których można by odrysowywał kształt bluzeczek i spódniczek, potem to wycinać i robić ubranka dla papierowych lalek. To są moje korzenie modowe - zdradza w Czwórce. - Z zamiarem prawdziwego szycia nosiłam się trzy lata. Kiedy był drugi lockdown związany z pandemią, mama wysłała mi maszynę do szycia i zaczęłam - dodaje. 

Pierwszym ubraniem dla artysty, które uszyła Jagoda Komorowska była kurtka w warzywa dla Franka Warzywa. - To była kurtka z ceraty, w takie kolorowe warzywka. Można ją zobaczyć w teledysku Franka Warzywa do piosenki "Pies kosmita" - opowiada. - Dziś kurtka ulega rozkładowi. Była uszyta z takiej zwykłej ceraty przedszkolnej. To była pierwsza rzecz, którą zrobiłam dla kogoś i od razu miałam możliwość zobaczenia tego na scenie. To był mój podwójny debiut - dodaje. 


Posłuchaj
03:17 czwórka pasjonauci 17.12.2022.mp3 O swoich projektach ubrań dla artystów opowiada Jagoda Komorowska, projektantka (Pasjonauci/Czwórka)

 

Projektantka ma też za sobą współpracę z zespołem Chair. - Oni mieli pierwsze urodziny zespołu, wychodziła też ich debiutancka płyta. Przygotowywali się do sesji zdjęciowej. Przyszli do mnie i powiedzieli, że chcą zrobić sesję, której tematem będzie impreza urodzinowa w biurze - relacjonuje. - W takich sytuacjach zamykam oczy i myślę: czym jest dla mnie biuro, jak pachnie, jak brzmi, kulturowo z czym mi się kojarzy. Szare wykładziny, specyficzna cisza i przestrzeń, w pomieszczeniu, gdzie jednak jest bardzo dużo rzeczy. Biorę te wszystkie swoje skojarzenia i staram się to przełożyć na skojarzenia kulturowe, uniwersalne. Dla zespołu Chair zrobiłam marynarki z lampasami, kaskadami z krawatów wzdłuż spodni i rękawów - dodaje.


Chair fot. Asia Babiel/mat.pras. Chair fot. Asia Babiel/mat.pras.

Jednym z marzeń Czwórkowej rozmówczyni było stworzenie kurtki z pluszaków, ale nie takiej, gdzie jedna z maskotek jest naklejona na drugą. - Taka kurtka powstała, ale pluszaki na niej wyglądają jakby oblano je kwasem i one się skleiły w takiego jednego dużego stwora - mówi projektantka. - Ta kurtka znalazła swoje miejsce w piosence "Jigglypuff". Wyszła tak jak chciałam - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 11.47

pj