Django Django znów błyszczą w ciemności

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 10:00
Kiedy debiutowali w 2012 roku "The Guardian" określił ich jako "zdolnych do tworzenia muzyki brzmiącej blisko perfekcji". Od tego czasu minęło dziewięć lat i trzy płyty. 30 stycznia ukazał się najnowszy album zespołu Django Django - "Glowing In The Dark".
Django Django
Django DjangoFoto: Horacio Bolz/Universal Music/mat. prasowe

Posłuchaj
02:39 CZWORKA Kluboteka - Django Django 27.02.2021.mp3 "Glowing In The Dark" - jak powstawał nowy album zespołu Django Django? (Kluboteka/Czwórka)

 - Od wydania "Marble Skies" w 2018 roku cały czas pracowaliśmy nad nowymi kompozycjami, ale już w inny sposób. Przeprowadziłem się do Glasgow i zrezygnowaliśmy z naszego studia w Londynie. To spowodowało, że musieliśmy się bardziej zdyscyplinować jeśli chodzi o proces twórczy. Wiele nowych nagrań powstało w trakcie jam session, które odbywały się raz na cztery tygodnie, kiedy przyjeżdżałem do Londynu - wspomina Tommy Grace.

Django Django - Glowing In The Dark (Official Video)

Pracując nad "Glowing In The Dark" nie czuliśmy żadnej presji. Robiliśmy to we własnym rytmie i nie byliśmy ograniczeni czasem, jak to bywa w przypadku wynajętego studia Tommy Grace

Motywem przewodnim "Glowing In The Dark" stała się ucieczka: od rozpaczy, ograniczeń nakładanych przez życie w małym mieście, a w snach - również z Ziemi, co słychać w utworze tytułowym. Na "Waking Up" gościnnie słyszymy Charlotte Gainsbourg, której wokal dodaje całości pierwiastka glamour. Sam kawałek przypomina zresztą słynne dzieło jej ojca, "Bonnie and Clyde", skrzyżowane z… twórczością grupy T Rex. "Free From Gravity" to prawdopodobnie najbardziej kompletny wyraz eklektycznych inspiracji zespołu w jednym utworze. To także świetne, słodko-gorzkie spojrzenie na chęć "ucieczki od wszystkiego, co ci ciąży". - Wiele osób odradzało nam wydanie płyty w czasie pandemii, co oczywiście jest zrozumiałe, bo nie możemy podzielić się nią na koncertach. Ale z drugiej strony, ludzie siedzą w domach i mają więcej czasu na słuchanie muzyki - dodaje rozmówca Norberta Borzyma.

Posłuchaj:

Grupa słynie z przełamywania barier gatunkowych i eklektycznego brzmienia. Album "Glowing In The Dark" to początek kolejnego, ekscytującego rozdziału w karierze zespołu. - Są tacy, którzy twierdzą, że ta płyta przypomina nasz debiut "Django Django". Ale nie do końca się z tym zgadzam - przyznaje Tommy Grace. - Owszem dramaturgia jest podobna, ale chyba nic więcej - podsumowuje.

***

Tytuły audycji: Kluboteka

Prowadzi: Norbert Borzym

Gość: Tommy Grace (Django Django)

Data emisji: 27.02.2021

Godzina emisji: 23.15

kul

Czytaj także

DYYU∩E - solowy projekt Michała Zakrzewskiego na antenie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 14:47
Michał Zakrzewski, znany z duetu Astro Buhloone oraz projektu Hush Hush Pony, tym razem w swoim solowym projekcie DYYU∩E. Za nami miks tego wrocławskiego DJ-a i producenta.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Didżeje przed mikrofonem. Kraft, Przeździecki, Sojka o radiowym debiucie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 09:20
- Chodzi właściwie o to samo - żeby grać muzykę. Ale inaczej robi się to w klubie, a inaczej w radiowym studiu. W audycjach pozwalamy sobie na większy egoizm - śmieją się Anja Kraft, Jurek Przeździecki i Kuba Sojka - muzyczni rezydenci Czwórki. 
rozwiń zwiń