Penera: podoba nam się dynamika rave'u

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 09:50
Jak sami przyznają, nie dotyczą ich limity prędkości i granice gatunków. Michał Piwowara oraz Piotr Łada tworzą duet Penera. Są związani z katowickimi klubami CEL i P23. Mają za sobą występy w Irlandii i Francji oraz na platformach HÖR i Boiler Room.
Duet Penera i Norbert Borzym.
Duet Penera i Norbert Borzym.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

Od nostalgicznego electro do brudnego jungle

- Poznaliśmy się przez wspólnego znajomego. Piotrek produkował trapy, a ja robiłem takie imprezy w klubie Magazyn w Katowicach - wspomina Michał Piwowara. - Zaprosiłem go jako support dla Czeluści, potem kilka razy spotkaliśmy się u mnie w domu. Miałem mikser i CD-player, zaczęliśmy grać, stworzyliśmy sobie dość ambitny kolektyw, aż wreszcie doszliśmy do wniosku, żeby zacząć razem robić muzykę. - Nasz styl ciągle ewoluuje. Od nostalgicznego electro i spokojniejszego techno do brzmienia, które w tej chwili najbliższe jest temu, co dzieje się w brytyjskim undergroundzie. Czasami na koniec seta wypuszczamy nowoczesne, "brudne" jungle.

Plany wydawnicze

Penera zadebiutowali na scenie w lipcu 2019 roku mini-wydawnictwem wydanym za pośrednictwem labelu Maćka Sienkiewicza Father And Son Records And Tapes. Na koncie mają wydawnictwa m.in. w Shall Not Fade i Bourassa Records, a z początkiem 2021 roku odpalili swój label POTOP. W zeszłym roku ukazała się ich EP-ka "VANOS2000". W tym roku planują kolejne wydawnictwa. - Wkrótce - nakładem oficyny Hardline Records z Manchesteru - ukaże się nasz nowy mini-album. Pracując nad tym materiałem mocno inspirowaliśmy się wyspiarskim brzmieniem i tym, co robi duet Overmono - opowiadają goście. - Generalnie mamy bardzo podobny gust jeśli chodzi o muzykę, którą tworzymy. 

Źr. Instagram/Penera

"Lubimy wszystko naraz"

Produkcje Penery są hybrydą współczesnych brzmień techno i electro, z mocną dozą inspiracji oldschoolowymi break'ami, kulturą jungle i wulgarnością epoki, podczas której klubami rządził trance. - Niektórzy twierdzą, że jesteśmy artystami związanymi ze sceną rave. Trochę przygniata nas ciężar gatunkowy tego porównania. Ale jeśli pominiemy patos nomenklatury muzycznej, to jest w tym dużo racji. Podoba nam się dynamika rave’u i to, że ta muzyka ciągle zaskakuje. Szanujemy tych, którzy budują dwugodzinne sety, ale my lubimy wszystko naraz - dodają rozmówcy Norberta Borzyma.

Posłuchaj
57:36 2023_03_18 22_04_38_PR4_Kluboteka.mp3 Duet Penera o nowych wydawnictwach, ulubionych trackach i imprezowych planach (Kluboteka/Czwórka) 

***

Kluboteka, to audycja, która premierami stoi. W każdą sobotę od 22.00 do północy usłyszeć można najnowsze wydawnictwa płytowe. Jej autor Norbert Borzym najczęściej miksuje muzykę house (w różnych odmianach - disco, deep i tech). Kluboteka to także liczni goście, którzy na żywo prezentują sety didżejskie oraz live acty.

***

Tytuł audycji: Kluboteka

Prowadzi: Norbert "DJ Bert" Borzym

Goście: Michał Piwowara, Piotr Łada (duet Penera)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 22.05

kulCzytaj także

12 cali na godzinę. Głębokie loty Vidno

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 20:50
Vidno to pseudonim artystyczny Jakuba Sawickiego – didżeja, producenta i pomysłodawcy Audiobaru – imprezy towarzyszącej festiwalowi Audioriver.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schmoltz: uprawiam digital digging i edytuję polskie przeboje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 13:00
Schmoltz pochodzi z Grodna i na pewno jest znany fanom editów, bo jego nagrania ukazują się nakładem takich wytwórni jak: Les Yeux Orange, Bahnsteig23 oraz rodzime The Very Polish Cut Outs.
rozwiń zwiń