"Świat windsurfingu nie zatrzymał się mimo pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 16:29
O tym, co dzieje się w windsurfingu opowiadali w Czwórce Kamil Manowiecki, wicemistrz Europy juniorów w klasie RS:X i Przemysław Miarczyński, brązowy medalista olimpijski i multimedalista mistrzostw świata.
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sandsun/Shutterstock.com

shutterstock_narty 1200.jpg
Wybierasz się na narty? Ćwicz już dziś

Do Portugalii na Mistrzostwa Europy Kamil Manowiecki przyjechał na własną rękę. Z powodu pandemii zawody, które miały odbyć się pierwotnie w Grecji zostały przeniesione. W kategorii juniorów do lat 19 wystartowało łącznie siedmiu windsurferów, a na podium Polak stanął w towarzystwie reprezentantów Izraela i Hiszpanii. Klasa RS:X, w której startował nasz reprezentant jest jak tłumaczył "bardzo uniwersalna". - Dostosowana właściwie do każdych warunków wiatrowych: przy słabym wietrze, albo większym - osiągać duże prędkości i płynąc w ślizgu - podkreślał.

Posłuchaj
13:01 2020_12_06-11-08-51_PR4PCWK.mp3 Rozmowa z Kamilem Manowieckim (Co Was kręci/Czwórka) 

Posłuchaj
08:06 2020_12_06-11-38-24_PR4_CWK2.mp3 Rozmowa z Przemysławem Miarczyńskim (Co Was kręci/Czwórka)

 


shutterstock rolki 1200.jpg
Rolki na murki i poręcze. Rośnie nowe pokolenie agresywnych rolkarzy

Teraz Kamil Manowiecki przygotowuje się do startów w klasie foil. - To z kolei klasa bardzo dynamiczna, rozwija się bardzo szybko i przede wszystkim jest widowiskowa. Obserwatorzy mają przyjemność z oglądania tego, co dzieje się na wodzie. Zanim jednak zacznie się na niej pływać, warto nauczyć się podstaw tradycyjnego windsurfingu, inaczej foil może być niebezpieczny - mówił gość Czwórki. Na 2021 rok polski reprezentant ma bardzo konkretne plany. - Do końca roku czas będą poświęcał na treningi, a już w styczniu - jeśli pozwolą warunki pandemiczne - Planujemy udać się na Lanzarote, by tam ścigać się w międzynarodowej ekipie - mówił gość Czwórki. 

Czytaj także Windsurfing i "kosmiczne technologie", czyli klasa foil

W programie rozmawialiśmy także z Przemysławem Miarczyńskim, reprezentantem Polski w windsurfingu, brązowym medalistą olimpijskim, multimedalistą mistrzostw świata, który także planuje z klasy RS:X "przerzucić się" na foil, i opowiadał o przyszłości windsurfingu w Polsce. - To sport dużo bardziej widowiskowy, przyszedł więc chyba najwyższy czas, by zmienić klasę. Jeśli dobrze się go pokaże, medialnie będzie to na pewno skuteczne - tłumaczył mistrz, ale aktualnie także trener. - Sam każdą wolną chwilę spędzam na windsurfingu, to moja pasja, a swoim doświadczeniem staram się dzielić z innymi. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Goście: Kamil Manowiecki (wicemistrz Europy juniorów w klasie RS:X w windsurfingu), Przemysław Miarczyński (reprezentant Polski w windsurfingu, brązowy medalista olimpijski, multimedalista mistrzostw świata)

Data emisji: 06.12.2020

Godzina emisji: 11.15

kd