"Projekt.Kolberg". Współczesne spojrzenie na folklor

Kukiełkowy Oskar w 8-minutowej suicie filmowej, płyta zagrana na suce biłgorajskiej i fideli płockiej - to elementy dwupłytowego, multimedialnego albumu "Projekt.Kolberg".
Duet InFidelis
Duet InFidelisFoto: Bartek Muracki/mat. pras.
O Audycji

Tytuł "Projekt.Kolberg". Współczesne spojrzenie na folklor
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis Kukiełkowy Oskar w 8-minutowej suicie filmowej, płyta zagrana na suce biłgorajskiej i fideli płockiej - to elementy dwupłytowego, multimedialnego albumu "Projekt.Kolberg".

Fundamentem do stworzenia nagrań były materiały ze zbiorów Oskara Kolberga. - Wygrywałyśmy melodie, ubierając je we własne aranżacje. Chodziło nam także o zaprezentowanie możliwości suki i fideli i przełamanie stereotypu, że służą one wyłącznie do tworzenia muzyki ludowej i akompaniamentu. Można tu grać czyste kwinty, oktawy. Metal, reggae i blues też byłby wykonalny! - mówi Helena Matuszewska (znana m.in. z formacji Same Suki), która stworzyła nagrania wraz z Martą Sołek w ramach duetu In Fidelis.

W programie rozmawialiśmy także o filmie umieszczonym na drugiej płycie i nagranym techniką stop-motion, polegającą na poruszaniu kukiełką z klatki na klatkę. - Praca trwała miesiącami, ale to był dla nas doskonały sposób wyrażania siebie - przekonywała Kamila Grzybowska-Sosnowska, autorka m.in. scenografii do filmu. W Czwórce artystki opowiadały także o tym, jak powstał pomysł na "Projekt.Kolberg" i zdradziły, gdzie będzie można usłyszeć na żywo kompozycje zawarte na płytach.

kd/mg

Playlista
Tagi

Playlista