Milo Kurtis z płytą "Live": muzyka, której nie chcemy nazywać

- Jeszcze rok temu dzieliłem muzykę na dobrą i złą. W tej chwili nie ma dla mnie ani muzyki dobrej, ani złej. Nie dzielę jej. Jest po prostu muzyka - mówił Milo Kurtis w Czwórce. Artysta, wraz z grupą Milo Ensemble, nagrał właśnie kolejny krążek "Live", tym razem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu.
Milo Kurtis w Polskim Radiu
Milo Kurtis w Polskim RadiuFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł Milo Kurtis z płytą "Live": już nie dzielę muzyki
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis
pakistan polska folk off 1200.jpg
"Polska-Pakistan. Muzyka bez granic”. Mocne folkowe uderzenie

- Urodziłem się w nie swoim kraju, jako potomek uchodźców, bardzo dużo podróżowałem i można powiedzieć, że zwiedziłem cały świat.  Dzięki temu nasłuchałem się muzyki miejscowej. Dziś wydobywam ze swojego mózgu dźwięki przeszłości. Dokładnie wtedy, kiedy są mi potrzebne. Nie chcę tworzyć muzyki folkowej, etnicznej, jazzu czy klasycznej. Nie chcę jej nazywać. Być może słusznym jest tu określenie: muzyka świata - mówił Milo Kurtis. Na najnowszym, gorącym jeszcze krążku "Live" usłyszymy więc, oprócz samego gościa Czwórki, wielu wybitnych muzyków z różnych dźwiękowych gatunków. Grają m.in. Misza Knisner i Adeb Chamoun, Bart Smorągiewicz, Bart Pałyga, oraz Mateusz Szemraj, a za produkcją stoi Jacek Gładkowski.

W Czwórce premierowo wybrzmiały nagrania prosto z "Live".

ZOBACZ TAKŻE Provinz Posen: robimy dekonstrukcję folku >>>

Artysta w rozmowie z Maciejem Szajkowskim wspominał dźwiękowe "wyspy wolności" sprzed kilkudziesięciu lat. Mówił o swojej współpracy z takimi legendami polskiej sceny, jak Maanam, Izrael czy Osjan. - My byliśmy wszyscy jak rodzina. Po koncertach, zamiast rozchodzić się do domów, spędzaliśmy ze sobą czas. Dziś muzycy po prostu przychodzą, wykonują pracę i koniec - mówił Milo Kurtis. - Nie ma już więzi między tymi ludźmi. To dotyczy nie tylko muzyki świata, ale i każdego innego gatunku. Ale nie winię nikogo, takie mamy czasy.  

Mówił także o minionym roku. Zdradził, które z przedsięwzięć realizowanych w tym czasie wydają mu się najistotniejsze, m.in. o Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, i które przejdą, jego zdaniem do historii ważnych wydarzeń muzyczno-folklorystycznych. Zdradził też, jakie plany ma na kolejne lata.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Data emisji: 5.02.2019

Godzina emisji: 00.00

kd/pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • Milo Ensemble, - Prawdziwe ja
  • Milo Ensemble, - Czadam
  • Miloe Ensemble, - Tamina
  • Miloe Ensemble, - Tamara