JOYGuru. Indyjsko-polska muzyczna forma terapii

- Zarówno tworzenie muzyki, jak i jej właściwy odbiór stanowić może lekarstwo dla każdego, kto tylko chce je zażyć. To swoisty dar - mówił Debashish Bhattacharya.
Debashish Bhattacharya i Karol Czajkowski w Czwórce
Debashish Bhattacharya i Karol Czajkowski w CzwórceFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji
Tytuł JOYGuru. Indyjsko-polska muzyczna forma terapii
Prowadzący Maciej Szajkowski
Opis

rasm almashan 1200.jpg
Rasm Almashan z krążkiem "Yemenia". Muzyka między Polską a Jemenem

Debashish Bhattacharya pochodzi z północnej części Indii, a swoją przygodę z muzyką tradycyjną rozpoczął już jako dziecko. - Mając cztery lata. Dość wcześnie doceniono moje umiejętności, więc na początku koncertowałem z moimi nauczycielami. To oni zainspirowali mnie nie tylko do grania, ale także do lepszego życia - wspominał artysta. W 2013 roku, razem z Johnem McLaughlinem, Jerry Douglasem i córką Anandi nagrał krążek "Beyond the Ragasphere", na którym muzycy Wschodu i Zachodu podejmują dialog. Pięć lat później zawitał do Polski, by współpracować z kontrabasistą Wojtkiem Traczykiem i perkusistą Hubertem Zelmerem. W świat popłynął etniczny jazz pełen improwizacji, pulsu i wirtuozerii, pod szyldem JOYGuru. 

CZYTAJ TAKŻE Duet Fragile. Muzyka inspirowana tęsknotą >>> 


pakistan polska folk off 1200.jpg
Polska-Pakistan - muzyka bez granic

O tym projekcie, ale także o swojej filozofii życia opowiadali w Czwórce Debashish Bhattacharya, oraz Karol Czajkowski, producent muzyczny i znawca muzyki i kultury indyjskiej, współpracujący na co dzień m.in. z wieloma muzykami znanymi z Festiwalu Nowa Tradycja.

Jak tłumaczył Debashish Bhattacharya w rozmowie z Maciejem Szajkowskim muzyka, zgodna z indyjską filozofią, może stanowić pewną formę terapii. - Moi guru i ich guru na przestrzeni wieków praktykowali muzykę i nauczali jej, bo wierzyli, że to kreowanie czystej energii dla kogokolwiek, kto jej słucha. Indyjska muzyka, doskonalona przez kolejne pokolenia uczniów może dostarczyć oczyszczenia - tłumaczył artysta. - Praktykowanie tej muzyki daje siłę, by trwać w najstarszej tradycji świata - w byciu "tu i teraz", przetrwać w każdym środowisku. Każdy człowiek, który to robi staje się wyjątkową jednostką, niesie swoisty dar - mówił Debashish Bhattacharya.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Debashish Bhattacharya, Karol Czajkowski (producent muzyczny)

Data emisji: .03.2020

Godzina emisji: 00:00

kd/pj

 

Playlista
Tagi
Playlista
  • Zemler Hubert, Bhattacharya Debashish, Traczyk Wojtek, - Chaturangui Express
  • Debashish Bhattacharya and Friends, - Kirwani One.5+8.Five
  • Zemler Hubert, Bhattacharya Debashish, Traczyk Wojtek, - Reflections Remain
  • Debashish Bhattacharya Night rider - Night rider