"Kurpian Songs & Meditations". Łukasz Ojdana i jego folk-jazz

Łukasz Ojdana, kompozytor i pianista jazzowy, swoją muzyczną drogę postanowił związać z folkiem i tuż przed wybuchem pandemii wydał album "Kurpian Songs & Meditations", który stanowi połączenie obu tych muzycznych stylów. 
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/noophoto
O Audycji

piotr wróbel 1200.jpg
Piotr Wróbel: poezja zawsze była mi bliska

Album Kurpian Songs & Meditations ukazał się na początku tego roku. Jak wspominał w Czwórce Łukasz Ojdana, o ostatecznym brzmieniu tej płyty zadecydował "jak to zwykle bywa - przypadek". - Poszukując inspiracji i muzyki, która mnie interesuje, przypadkowo natknąłem się na muzykę Kurpiów w sieci podczas transmisji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Od razu zachwyciłem się wykonawstwem i melodyką. To była magia. Postanowiłem wówczas usiąść do fortepianu i ze słuchu zagrać to, co usłyszałem. Na początku to okazało się niemożliwe, ale na szczęście nie poddałem się, a potraktowałem to jak wyzwanie - wspominał swoją drogę do nagrania tego krążka gość Czwórki. - Chciałem coś zmienić, przearanżować, przedstawić to, co usłyszałem. Wywodzę się z jazzu, więc wiele improwizowałem, transkrybowałem, starałem się robić to, co dla mnie naturalne - opowiadał.

Posłuchaj
59:49 Czwórka/folk off 24.02.2021.mp3 Łukasz Ojdana mówi o płycie "Kurpian Songs & Meditations (Folk Off/Czwórka)

skrzypce 1200.jpg
Daj ognia. Słowiańsko-skandynawski folk bez nostalgii

Jak podkreślał gość Czwórki, Ojdana to jest prawdziwe nazwisko. - Jestem muzykiem z wiązanym w twórczością ludową, więc wszystko się dobrze złożyło, a Ojdana bardzo tu pasuje. Jestem dumny z mojego nazwiska - opowiadał w Czwórce. Pierwsze kroki na fortepianie stawiał we wczesnym dzieciństwie. - Zanim dostałem prawdziwe pianino, jako dziecko uczyłem się "grać" na wymyślonych przez siebie klawiszach, a za "instrumenty" służyły mi zabawki i pudełka po czekoladkach - wspominał gość Czwórki. 

Czytaj także: 

-> Dezerter - 40-lecie grupy. "Muzyka wciąż aktualna" 

-> Tomasz Lipiński: z punk rocka się nie wyrasta

Dziś na muzycznym koncie ma m.in. koncertowanie z kwartetem Tomasza Stańki, do którego trafił jeszcze na studiach. - To była przygoda, która trwała trzy lata, a przy tym ogromna nobilitacja, wielka szkoła i wspaniałe doświadczenie - wspominał Łukasz Ojdana. Współpracował także z kwintetem Zbigniewa Namysłowskiego. - Obaj ci wybitni artyści są na dwóch różnych biegunach twórczości, jednak współpraca z nimi z pewnością odcisnęła na mnie i mojej muzycznej drodze trwałe piętno - podkreślał gość Czwórki. Teraz muzyk planuje ruszyć w trasę promocyjną, którą chce rozpocząć od Katowic. 

Źr. karasek52/Łukasz Ojdana SOLO - Kurpian Song

POSŁUCHAJ TAKŻE Folkowe wydarzenia 2020 w Polskim Radiu - co się działo?

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Łukasz Ojdana (pianista jazzowy, kompozytor)

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 00.10

Playlista
Tagi
Playlista
 • LUKASZ OJDANA Meditation III - Meditation III
 • LUKASZ OJDANA Meditation III - Meditation III
 • LUKASZ OJDANA Meditation III - Meditation III
 • LUKASZ OJDANA Meditation III - Meditation III
 • LUKASZ OJDANA Meditation III - Meditation III
 • Suistamon Sahko - Suistamo Electricity
 • Suistamon Sahko - Suistamo Electricity
 • Suistamon Sahko - Suistamo Electricity
 • Suistamon Sahko - Suistamo Electricity
 • BOLO SABA, - Barajo
 • BOLO SABA, - Teri Ya Ba
 • BOLO SABA, - Fila
 • BOLO SABA, - Bara