Mamadou Diouf: człowiek to jest kultura

- Podczas pandemii zacząłem tworzyć refleksyjne utwory nagrywane a cappella, które publikuję na swoim kanale na YouTube. Dzięki temu przetrwałem - mówi Mamdou Diouf, pisarz, muzyk, Senegalczyk, który w Polsce mieszka od blisko 40 lat. - Ale wróciliśmy też do nagrywania online - zdradza. 
Mamadou
MamadouFoto: archiwum artysty
O Audycji
gitara shutterstock 1200.jpg
Duckshell - węgierski folk z karaibską nutą

- Od roku jestem w takim miejscu, gdzie żyje polska kultura ludowa i to też mnie utrzymuje na dobrym poziomie, pozwala myśleć, że nie jest tak źle - podkreśla gość Maćka Szajkowskiego. 

Posłuchaj
61:01 2021_04_14 00_00_03_PR4_Folk_Off.mp3 Mamadou opowiada o płycie, nad którą pracuje Sama Yoon i czasie pandemii (Folk Off/Czwórka)

Mamadou Diouf swoją enklawę podczas pandemii znalazł w kulturze, sztuce i szkole córki. - Jak dziecko ma lekcje online to rodzic ma więcej roboty. Przypominam sobie te przedmioty , które miałem 45 lat temu - wyjaśnia z uśmiechem. - Jedyny plusik pandemii to to, że pokazuje nam, że kultura, która wydawała nam się "obok", to tak naprawdę człowiek, to jest kultura - dodaje. 

W pandemii wielokrotnie ratują nas muzyka i filmy. - Bez tego nie ma życia - podkreśla artysta, który jednak, wraz z zespołem intensywnie pracuje nad nowym albumem. - Załoga Sama Yoon pracuj. Okres od listopada jest bardzo intensywny. Tworzymy. Grześ Rytka namówił nad do instalacji programu. Utwory krążą, ja dokładam głos, Ania instrumenty perkusyjne, Piotr swoje bębny. Na razie pracujemy nad demówką, ale ambicją jest żeby do końca tego roku nagrać i w przyszłym roku wydać nowa płytę - dodaje. Myślę, że będzie to nowe brzmienie, bardziej dynamiczne. Pracujemy - podkreśla. 

Mamdou Diouf/Mamadou Diouf - Tabax reew

Ostatnio Sama Yoon doczekała się swojej płyty w wersji winylowej, co Mamadou Diouf bardzo sobie ceni. - Winyl to tradycja - podkreśla. - Jakikolwiek powrót do tradycji to jest zawsze sukces - dodaje. 

W rozmowie z Maćkiem Szajkowski opowiada o winylu słuchanym na swoim starym gramofonie Unitry, porównując go z "leniwą" płytą CD. - Winyl to jest przedmiot, jak obraz. Inaczej obchodzimy się z taką muzyką - tłumaczy. - Winyl zajmuje zupełnie inne miejsce niż CD. Człowiek będzie do tego wracał, to powroty do korzeni, tradycji. Winyle są zawsze wartościowe związane ze wspomnieniami, z obrazami z przeszłości - dodaje. 

Mamadou & Sama Yoon/Mamadou & Sama Yoon - Aminata

W "Folk Offie" Artysta zdradza też swoje marzenie o wielkim, letnim, plenerowym, polskim festiwalu muzyki tradycyjnej. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Mamadou Diouf

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 00.05

pj

Playlista