Projekt Nicponie to trochę żart

Patryk Walczak i Mateusz Kowalski od lat związani są z muzyką. Każdy z nich na swoim koncie ma wiele projektów. Razem można ich zobaczyć w zespole Nicponie - projekcie-żarcie, inspirowanym warszawską i lwowską piosenką. 
Mandolina
MandolinaFoto: Shutterstock/Eugenio Marongiu
O Audycji

Patryk Walczak jest harmonistą, akordeonistą, kompozytorem. W swej pracy chętnie łączy muzykę symfoniczną z tradycyjną. - Praca kompozytora wymaga wiedzy na temat instrumentacji, jeśli chodzi o orkiestrę symfoniczną, a także wiedzy o instrumentach, ich użyciu w takim aparacie, jakim jest orkiestra - przyznaje. - A przy łączeniu orkiestry symfonicznej z Kapelą ze Wsi Warszawa również dochodzi znajomość repertuaru zespołu. Ja cały czas poszukuję, słucham wielu klasycznych i współczesnych kompozytorów, ale nie mam guru wyroczni. Nie zamykam się do jednego kompozytora. Chyba najbliżej mi do współczesnej muzyki. Inspiracja dla mnie też jest muzyka tradycyjna, która niby z symfoniczną nie ma za dużo wspólnego, ale ja lubię takie romanse muzyki tradycyjnej z muzyką współczesną - dodaje. 

Mateusz Kowalski na swoim koncie muzykanta ma dużo dokonań. Związany jest z wieloma zespołami, a jak przyznaje w Czwórce, ma też własne projekty. - Wszystkie zespoły na mojej drodze muzycznej są tak samo ważne, dają mi dużo inspiracji i zabawy - mówi muzyk. - Chodzi o to, żeby się dobrze grało - dodaje. 

Skrzypce, śpiew, cyja, akordeon, mandolina, tara to tylko niektóre z instrumentów, na których gra Mateusz. Artysta przyznaje, że ostatnio zajął się muzyką jednego ze swych mistrzów: Józefa Kędzierskiego. - To mój osobisty projekt, który nie jest związany z żadnym zespołem, festiwalem czy większym projektem - tłumaczy. 

Nicponie - Tyle słońca/Patryk Walczak

Patryk Walczak i Mateusz Kowalski wspólnie grają w Nicponiach. - Nazwa tego zespołu pozostanie rozszyfrowana po przyjściu na nasz koncert lub przesłuchaniu naszej muzyki - zdradza gość Macieja Szajkowskiego. - To trochę taki żart muzyczny. Inspirujemy się tradycyjną muzyką podwórkową warszawską i lwowską, ale wykonujemy też współczesne piosenki ze sznytem warszawskim - tłumaczy. 

Muzycy przyznają, że jeszcze nie możemy liczyć na ich płytę, ale za to zapowiadają live sesje na YouTubie. - My to już zarejestrowaliśmy i teraz sesje "dojrzewają" u montażystów i reżyserów dźwięku. 

Nicponie - Andrusowskie Tango/Patryk Walczak

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: zespół Nicponie (Mateusz Kowalski - muzyk Tęgich Chłopów, Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i innych - oraz Patryk Walczak - muzyk, kompozytor)

Data emisji: 02.09.2019

Godzina emisji: 00.00

pj

Playlista