Surtarang - soundwave, który porywa do tańca

Sur to dźwięk, tarang to fala. - Nasza nazwa m.in. z języku hindi oznacza więc falę dźwiękową. Dzięki niej chcemy budzić duchowość i jednocześnie porywać do tańca - opowiadali goście Czwórki Eryk Nowacki, Hanka Łubieńska i Łukasz Jasiak z formacji Surtarang.
Formacja Surtarang w studiu Czwórki
Formacja Surtarang w studiu CzwórkiFoto: Maciej Szajkowski
O Audycji

Jak wspominali muzycy, zespół powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni dźwiękowej dla praktyki jogi. Ich inspiracją jest muzyka orientalna, przede wszystkim indyjska. - Staramy się nie tylko wykonywać muzykę, ale także porwać dzięki niej ludzi do tańca. To także przeżycie duchowe, a my gramy i śpiewamy mantry indyjskie, pieśni chwalebne - mówił Łukasza Jasiak, odpowiedzialny za instrumenty perkusyjne i produkcję. - Chcemy to przekazywać w rozrywkowym nastroju, by ludzie mogli poprzez taniec doświadczać duchowości. 

Posłuchaj
59:37 2021_10_13 00_00_06_PR4_Folk_Off.mp3 O swojej muzyce, korzeniach i planach opowiada grupa Surtarang (Folk Off/Czwórka) 

Muzycy grupy Surtarang wykorzystują oryginalne orientalne instrumenty, jak sitar, tabla, saz, darbuka, okraszając je nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi w stylistyce edm, trance, dub. - To zamierzone połączenie elektroniki z instrumentami tradycyjnymi - opowiadał instrumentalista Eryk Nowacki. 

Surtarang podczas koncertu/fot. Maciej Szajkowski/Czwórka Surtarang podczas koncertu/fot. Maciej Szajkowski/Czwórka

W lutym 2021 roku wyszedł debiutancki album Surtarang pod tytułem "Duniya", a w kwietniu wypuszczony został klip do tytułowego utworu. Nagrania powstawały w czasie pandemii. - Gdy wchodziły kolejne obostrzenia nie mogliśmy koncertować, więc skupiliśmy się na produkowaniu materiału. Wiele rzeczy tworzyliśmy online, pracowaliśmy trochę wirtualnie, w warunkach domowych - opowiadał Łukasz Jasiak.

Słuchaj także:

-> Krzykopa i Rube świnie. Energetyczny folk ze Śląska
-> "Dorośli" Igora Spolskiego - płyta w duchu slow life

Ich koncerty to spektakl pełen elementów duchowych, przeobrażeń i magii, której ważnym elementem jest, jak podkreślał gospodarz audycji, mistyczny śpiew, ale także ruch sceniczny wokalistki, Hanki Łubieńskiej. Wykonywane mantry zabierają słuchaczy nie tylko w podróż dźwiękową, ale też emocjonalną i duchową. - Nie jestem w stanie opanować ciała, to jest absolutnie silniejsze ode mnie. Ta muzyka wpływa na mnie w taki sposób: tak to czuję i tak filtruję tą muzykę - opowiadała gość Czwórki. - Treści, o których śpiewam staram się przekazać dzięki mowie ciała, mimice. To praktyka prawdziwie duchowa i jestem w tym całkowicie naturalna. 

Źr. Surtarang - Duniya (Official Video)
***
Tytuł Folk off 2021/10/13 00:00
Prowadzący Szajkowski Maciej
Goście Hanka Łubieńska (wokal), Eryk Nowacki (sitar, saz), Łukasz Jasiak (tabla, darbuka, frame drum, produkcja)
Playlista
Tagi
Playlista
  • Altin Gun, - Hey Nari
  • ALTIN GUN, - Yekte
  • Surtarang, - Duniya
  • Surtarang, - Om Namah Shivaya
  • Surtarang, - Aigiri
  • Surtarang, - Lakshmi
  • Antonis Antoniou, Antonis Antoniou, - Tappa Kato