"Dorośli" Igora Spolskiego: to płyta w duchu slow life

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 13:00
- W moim życiu, jak chyba w życiu każdego z nas, nastąpiło wiele zmian, których wyrazem jest debiut fonograficzny zespołu Dorośli, zatytułowany "Dorośli" - opowiada Igor Spolski. - To mieszanina dwóch perspektyw: dziecięcej i dorosłej, która stała się punktem wyjścia do opowieści o dorastaniu.
Igor Spolski
Igor SpolskiFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Posłuchaj
16:41 CZWÓRKA Folk Off - spolski 18.08.2021.mp3 Igor Spolski o płycie "Dorośli" (Folk Off/Czwórka) 

W Nepalu zdałem sobie sprawę, że ich zegarki "chodzą" wolniej niż nasze, tu w Europie. Wykonują mniej obrotów. Dopasowałem się do tego nowego wymiaru, zarówno w życiu jak i w procesie tworzenia Igor Spolski

Czy muzyka może zmieniać świat?

Gość Czwórki pisze teksty, komponuje jest multiinstrumentalistą i podróżnikiem, który wiele lat spędził w drodzę pomiędzy Azją a Polską. - Najpierw robiłem tam objazdowe kino dla dzieci, potem stworzyłem zespół i z muzykami zacząłem odwiedzać himalajskie wioski, także takie, w których nikt nigdy nie widział białego człowieka - wspomina artysta. - Pomyślałem, że to będzie mój pomysł na życie, bo świetnie się w tym czuję. A potem przyszła pandemia i musiałem zmienić plany, ale to, co zasiałem w Nepalu, nadal kiełkuje. Projekt Happy Village Orchestra nie zawisł na kołku.

HAPPY VILLAGE ORCHESTRA "Teaser" / Igor Spolski

"Dorośli" to płyta o pogodzeniu się. O zaakceptowaniu faktu, że oto przeszła straszna burza, ale już jest po wszystkim Igor Spolski

Patchworkowy dom i muzyka w duchu slow

Najnowszą akcją artystowsko-dżwiękowa Igora Spolskiego to zespół Dorośli, który łączy ze sobą akustyczne brzmienie z folkową opowieścią. Materiał na debiutancki krążek grupy został zarejestrowany latem 2020 roku we wsi Śnietnica. - Chciałem nagrać kilka piosenek o domu, czym on jest, z czym się kojarzy. Wydawało mi się, że najuczciwiej będzie zrobić to w miejscu, które jako dom powstanie od zera - wyjaśnia rozmówca Maćka Szajkowskiego. - I tak "zbudowaliśmy" Dom Kultury Śnietnisko w Beskidzie Niskim. Dzięki temu czuję, że cała narracja "Dorosłych" jest spójna. To kojąca, slowlife'owa muza, inspirowana nowym, amerykańskim folkiem - podsumowuje Spolski.

DOROŚLI "Las" (official video) / Igor Spolski

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Igor Spolski

Data emisji: 19.07.2019

Godzina emisji: 00.00

kul

Czytaj także

Zawierucha z albumem "OberTany" - moc folkowej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 00:00
Projekt Zawierucha powstał w 2020 roku, a jego pomysłodawca, Piotr Zgorzelski, zagościł w Czwórce, by opowiedzieć o albumie "OberTany". Formacja zdobyła grand prix podczas festiwalu Nowa Tradycja 2021. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Batik - współpraca międzykontynentalna zrodzona z lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 00:00
Francja, Burkina Faso, Polska - to kraje, których ducha odnajdziemy w muzyce zespołu Batik. Sebastian, Noumassan i Piotr w czasie lockdownu połączyli siły by inspirować się wzajemnie. 
rozwiń zwiń