Pierwsza pomoc w Czwórce - naucz się ratować ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 16:41
Od poniedziałku do piątku w Czwórce pokazujemy wam, jak ratować ludzkie życie. Tym razem będziemy pomagać osobie, która właśnie zemdlała.
Audio
  • Jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku omdleń?

Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności, związana z chwilowym niedotlenieniem mózgu, ale nie związana z urazami albo zachorowaniami.

– Jednak, żeby móc nazwać utratę przytomności "omdleniem", musimy być świadkami tego omdlenia – zaznacza ratownik medyczny, Piotr Skura z Polskiego Czerwonego Krzyża. – Nie należy niczego "zakładać" z góry.

Omdlenia zdarzają się w pomieszczeniach, w których mało jest tlenu, bądź w chwilach szczególnie stresujących, na przykład podczas egzaminów. – Jeśli poszkodowany leży już na ziemi, unosimy jego nogi do góry – mówi Skura. – Jeśli po 30 sekundach w tej pozycji człowiek nie odzyska przytomności, odkładamy nogi i traktujemy, jak osobę nieprzytomną.

Jesli jednak nasz poszkodowany odzyska przytomność, należy pomóc mu wybudzać się z omdlenia delikatnie. – To dla takiego człowieka duży stres – opowiada Skura. – Jeszcze przed chwilą był na przykład w sklepie, a teraz znalazł się na ziemi. I nie wie, co się stało.

Dowiedz się, jak zatamować krwotok i jak opatrywać rany <<<

Od poniedziałku do piątku w Czwórce pokazujemy wam, jak ratować ludzkie życie. Natychmiastowa i zarazem prawidłowa reakcja może pomóc. Nowy cykl zawsze w audycji "W cztery oczy". Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA
Czytaj także

W Czwórce polała się krew…

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:16
Oczywiście tylko na niby. Wszystko za sprawą nowego cyklu "Bezpieczna szkoła", w którym opowiemy wam, jak zachować się w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia. W poniedziałkowym "W cztery oczy" opatrywaliśmy rany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zatamować krwotok? Czwórka uczy pierwszej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 12:00
Krwotoki to jedne z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć. W Czwórce pokazujemy wam, jak zatamować krwawienie. Nasza natychmiastowa i zarazem prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widzisz wypadek samochodowy? Zobacz, jak uratować komuś życie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 09:00
Podtrzymywanie życia polega na uciskaniu klatki piersiowej i robieniu wdechów ratowniczych. – Zabiegi te mają na celu dostarczenie do mózgu ofiary minimalnej ilości tlenu – mówi Piotr Skóra z Polskiego Czerwonego Krzyża. – Gdy przyjedzie pogotowie, cały organizm dalej będzie funkcjonował.
rozwiń zwiń