X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak działają mikrofalówki i czy nam szkodzą? Fakty i mity o mikrofalówkach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 17:07
Rakotwórczość, obniżone wartości odżywcze jedzenia, zarazki - wokół przygotowywania dań w mikrofalówce krąży wiele mitów i legend. Ile z nich jest zgodnych z prawdą? W Czwórce badaliśmy fakty i mity dotyczące działania mikrofalówek.
Audio
  • Jak działają mikrofalówki? Czy mikrofalówki nam szkodzą? (Stacja Nauka/Czwórka)
Mikrofalówka
MikrofalówkaFoto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

kosmos 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Detektor badający promieniowanie gamma

Choć dzięki nim błyskawicznie możemy podgrzać posiłek, mikrofalówki nie mają dobrej opinii. - W mikrofalówkach działają mikrofale, czyli fale o długości kilku milimetrów - tłumaczył Cezary Schmidtke z Centrum nauki Kopernik. - Działają one tak, by pobudzić cząsteczki wody, która znajduje się praktycznie we wszystkim, co jemy. Dzięki temu jedzenie jest podgrzewane - tłumaczył ekspert, i mówił, czym różni się korzystanie z mikrofalówki od korzystania ze zwykłego piekarnika. - W piecu korzystamy z drgań cząsteczek, więc rozgrzewa się w nim wszystko: jedzenie i naczynia, a nawet sam piekarnik, nie tylko woda - opowiadał Cezary Schmidtke.

Czy zatem prawdą jest, że pożywienie z mikrofalówki będzie bardziej rakotwórcze, pełne toksyn albo pozbawione wartości odżywczych od tego z piekarnika? I czy szkodzi nam sama obecność mikrofalówki w domu? Do czego służy siateczka umieszczona na jej drzwiach? Dlaczego w mikrofalówce nie podgrzewają się niektóre plastikowe opakowania, a wyłącznie żywność? I co wspólnego mają mikrofalówki z samochodami? O tym w nagraniu rozmowy, przygotowanej przez Macieja Wójcika

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 12.40

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak