W jaki sposób erupcja wulkanu wpłynęłaby na środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 20:34
Podobno wulkan Etna w ciągu kilku dni emituje tyle dwutlenku węgla, ile elektrownia w Bełchatowie przez cały rok. To interpretacja danych, która mogłaby wskazywać, że sama matka natura przyczynia się do procesu globalnego ocieplenia. Fakty są inne.
Audio
  • Aktywność wulkaniczna a klimat. Co spowodowałaby erupcja? (Stacja nauka/Czwórka)
Etna znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny
Etna znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkanicznyFoto: Shutterstock.com/glava2005


shutterstock mięso nauka 1200.jpg
Crazy Nauka o mitach, fake newsach i o tym, dlaczego tak lubimy "spiski"

Statystyczny Polak produkuje osiem ton dwutlenku węgla rocznie. Statystyki dotyczące działalności człowieka, dane opracowane przez Energy Information Administration informują, że w 2016 roku globalna gospodarka wyemitowała ok. 35 miliardów ton CO2, a sama Azja i Oceania odpowiadały w badanym roku aż za 17 miliardów ton tego gazu. 

Źródła podają, że erupcja Etny w grudniu 2018 roku tylko przez dwa dni doprowadziła do emisji 26 milionów ton CO2. Jednak po zmierzeniu rocznej emisji gazów wulkanicznych okazuje się, że są to liczby o wiele niższe od tych, które wytwarzane są przez człowieka i jego działalność.

Udowodnili, że nawet najsilniejsze erupcje, których doświadczyliśmy w ciągu ostatniego dziesięciolecia nie podniosły w znaczący sposób poziomu CO2 w atmosferze. 

W nagraniu wyjaśnialiśmy, co kryje się w wulkanicznym pyle i czy to, co się w nim znajduje nam zagraża i dlaczego wulkan może wpłynąć na wstrzymanie ruchu samolotowego.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Dr Elżbieta Papińska (Wydział Nauk Geograficznych UŁ)

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 12.45

ac/kul