Czym są kannabinoidy?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 21:56
Kannabinoidy są naturalnymi substancjami chemicznymi występującymi w konopiach – zarówno siewnych, jak i indyjskich. Jakie są aktualne uwarunkowania prawne i co warto wiedzieć o takiej żywności?  
Audio
  • Kannabinoidy i nowa żywność. Czym są? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/New Africa

Prawo zakazuje wykorzystywania, sprzedaży i posiadania konopi. Jednak kannabinoidy, czyli związki, które zawarte są w tych roślinach mogą być wykorzystywane w niektórych lekach i kosmetykach. Przeważająca większość z nich jest pozbawiona właściwości psychoaktywnych, wiele za to wykazuje właściwości prozdrowotne. 

- Kannabinoidy są substancją, którą możemy spotkać w konopiach. Rozróżniamy nawet kilkadziesiąt ich rodzajów. Nie wszystkie są legalne - mówiła Joanna Uchańska, szef praktyki Life Science & HealthCare. - Niektóre z nich występują w produktach kosmetycznych lub produktach leczniczych, ale mogą znajdować się także w produktach spożywczych - wyliczała. 

Jak je rozróżnić? Dzielą się na te, które pochodzą z konopi indyjskich i siewnych. Obie kategorie wchodzą w zakres regulacji dotyczących przeciwdziałaniu narkomanii. - Konopie indyjskie zawierają tzw. substancję THC, która ma działanie psychoaktywne. Po przekroczeniu pewnej dawki może być uznawana za substancję nielegalną. Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o konopie siewne, które zawierają przede wszystkim substancje z grupy CBD. Te drugie, zwłaszcza w stężonych ilościach są objęte restrykcjami prawnymi. Za bezpieczeństwo i jakość produktów zawierających kannabinoidy odpowiada producent - mówiła ekspertka.

Jak sprawdzić, czy taki produkt jest dla nas bezpieczny? Jakie atesty musi posiadać? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Joanna Uchańska (szef praktyki Life Science & HealthCare)

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 12.34

ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Patryk Kuniszewicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak