Czy maseczki na twarz rzeczywiście chronią przed zakażeniem wirusami?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 15:42
- Maseczki oczywiście nas chronią, ale nie są gwarancją 100-procentowego bezpieczeństwa - tłumaczyła Angelika Malinowska, farmaceutka.
Audio
  • O właściwościach maseczek ochronnych na twarz opowiada farmaceutka (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Helen Sushitskaya/Shutterstock.com

tabletki 1200.jpg
Antybiotyki - nie nadużywaj i utylizuj >>>

W najbliższym czasie Polska przekaże Chinom maseczki ochronne. To właśnie jeden z tych środków ochrony osobistej, których zaczyna w tym kraju brakować, bo można go używać tylko przez kilka godzin. - Wirusy przenoszone są drogą kropelkową. Jeśli druga osoba zaczyna przy nas kichać i kaszleć, warto odsunąć się od niej na przynajmniej metr. Maseczki nie są konieczne, by uchronić się przed zachorowaniem - mówiła Angelika Malinowska, farmaceutka. - W profilaktyce zakażeń wirusowych najważniejsze jest mycie rąk, dbanie o higienę i unikanie kontaktu z osobami zakażonymi - tłumaczyła. Jak mówiła, maseczki powodują wilgoć, która dodatkowo ułatwia namnażanie bakterii czy wirusów. - Dlatego warto stosować je w sposób przemyślany, by zamiast nam pomagać, nie stwarzały kolejnych zagrożeń - tłumaczyła ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Jak segregować opakowania po lekach i odpadki medyczne? >>> 

Jej zdaniem na choroby wirusowe narażone są szczególnie osoby starsze i dlatego powinny one unikać kontaktu z zakażonymi. Komu tak naprawdę maseczki służą, jak ich używać, ja często je wymieniać i do których zaleceń lekarskich powinniśmy szczególnie uważnie się stosować - o tym także mówiła Angelika Malinowska w rozmowie z Czwórką. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 26.02.2020

Godzina emisji: 12.35

kd