Izotoniki to nie energetyki. Kiedy po nie sięgnąć, a kiedy wystarczy woda?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 15:11
- Napoje izotoniczne powinny przede wszystkim pić osoby uprawiające sport bardzo intensywnie, czyli biegający w maratonach, startujący w triathlonach, sportowcy uprawiający kolarstwo - mówi Magdalena Czyrynda-Komeda, dietetyk. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mladen Zivkovic/Shutterstock.com

shutterstock brokuły showcake 1200.jpg
Przodek kalafiora i przysmak kulturystów. Brokuł daje radę

Coraz częściej na co dzień i podczas treningu sięgamy po napoje izotoniczne. Są to płyny, których stężenie jest podobne do płynów ustrojowych naszego organizmu, wyjaśnia ekspertka w Czwórce. Dzięki swym właściwościom służą do efektywnego nawadniania naszego organizmu w trakcie aktywności fizycznej. Nie dziwi więc fakt, że najczęściej widzimy jak sięgają po nie ludzie na siłowniach. Co więc wybrać izotonik czy wodę? 

Posłuchaj
05:15 czwórka stacja nauka 28.08.2020 napoje.mp3 O napojach izotonicznych opowiada dietetyk, Magdalena Czyrynda-Koleda (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Przy krótszych treningach nie ma sensu sięganie po izotonik - mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyczka z poradni Z kaloriami na pieńku. - W takich sytuacjach wystarczy nam woda np. średniozmineralizowana, np. 500 miligramów zawartości soli mineralnych na 1 litr wody. 

Zadaniem izotoników jest uzupełnienie płynów i elektrolitów traconych podczas aktywności fizycznej.

- Te napoje dostarczają nie tylko wody, ale też elektrolitów pod postacią sodu, potasu, dostarczają węglowodanów głównie prostych, czasami wzbogacone są o witaminy np. witaminę B12 - wymienia specjalistka. - Sód jest tym elektrolitem, który dba o właściwe nawodnienie organizmu, zmniejszając ryzyko wystąpienia hiponatremi, czyli niedoboru sodu w organizmie, 
sprawia, że woda z izotonika ma być szybciej wchłonięta - dodaje. Potas natomiast wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. 

Co warto podkreśli to to, że izotoniki to nie są napoje energetyczne - mają niższa zawartość cukru, i są w niewielkim stopniu nasycone dwutlenkiem węgla. Sięgając po nie jednak warto wybrać te bez sztucznych barwników, syropu glukozowego czy glukozowo-fruktozowego. Powinniśmy też zwracać uwagę na kaloryczność

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.08.2020

Godzina emisji: 12.38

pj