Bagna, mokradła, torfowiska. Dlaczego warto o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 13:16
Większość ich powierzchni i objętości może stanowić woda, choć na pierwszy rzut oka czasem nawet jej nie widać. Ze względu na ograniczony dostęp ludzi bagna i mokradła stanowią prawdziwy raj dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
(zdjęcie  ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Haxona/shutterstock.com

shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Mokradła to ekosystemy, które pojawiają się na podtapianych glebach, przynajmniej okresowo. Roślinność, która porasta te tereny zaadaptowała się do warunków, w których woda długotrwale utrzymuje się na powierzchni lub w strefie korzeniowej. Mają zdolność do akumulowania dwutlenku węgla, co mogłoby nawet w skali globalnej pomóc ograniczyć jego emisję do atmosfery. - Odtwarzanie bagien, torfowisk i mokradeł - czyli miejsc, gdzie rozwijają się gleby organiczne, jest skuteczną metodą ograniczania takiej emisji - tłumaczył prof. Mateusz Grygoruk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Posłuchaj
04:57 _PR4_AAC 2021_05_17-12-41-01.mp3 Dlaczego mokradła i torfowiska są tak cenne dla ekosystemu (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_ rzeka pilica 1200 free.jpg
Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Istnienie bagien, jak tłumaczył, zależy od stanu i ilości wód któe znajdują się na danym terenie. - Ale też od tego, jak długo zatrzymuje się ona wdanym miejscu - mówił ekspert. - Torfowiska to miejsca permanentnie uwodnione, w których woda pochodzi z różnych źródeł.

Czytaj także:

Jeśli takim źródłem są opady, to mamy do czynienia z tzw. torfowiskami wysokimi, gdzie gleba jest kwaśna. Kiedy ekosystem jest zasilany wodami podziemnymi, to mówimy o torfowiskach niskich, z glebami alkalicznymi. Torfowiska wysokie występują w górach i na terenach wododziałowych. Miejsca te najczęściej porośnięte są mchem torfowcem, znaleźć możemy m.in. owadożerne rosiczki. Torfowiska niskie zaś to zagłębienia terenu, najczęściej doliny rzeczne. Miejsca te pokrywają m.in. szuwary. Największe tego typu ekosystemy w Polsce znajdziemy w dolinach Biebrzy i Narwi. - Gleba torfowa zawiera około 80 - 90 proc. wody - tłumaczył ekspert. - To bardzo dużo, nie ma innych gleb, które mogłyby mieć takie objętości. 

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne/shutterstock.com

Sprawdź także:

Mokradła pełnią niezwykle istotne funkcje w ekosystemie, zapobiegają erozji gleb, stanowią także naturalne filtry, które blokują zanieczyszczenia z opadów atmosferycznych, wód powierzchniowych, ale i podziemnych.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 12.35

kd