Smog świetlny. Zanieczyszczenie, które widzimy nad miastami

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 13:16
Dla przeciętnego Kowalskiego to zanieczyszczenie, które po prostu utrudnia obserwację nocnego nieba. Dla środowiska jednak smog świetlny może mieć bardzo poważne konsekwencje. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ioana Catalina E/Shutterstock.com

żaglówka pixabay 1200.jpg
Co ma wspólnego Einstein z żeglowaniem?

Smog świetlny to łuna, która pojawia się na niebie nad zamieszkałymi obszarami, czyli nadmierne oświetlenie nocne, spowodowane przez sztuczne źródła światła. - Oficjalną nazwą jest "zanieczyszczenie światłem" i jest to forma zanieczyszczenia powodowana przez światło, które wytwarzają ludzie, używając zewnętrznych instalacji - tłumaczył Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Posłuchaj
04:28 smog świetlny czwórka 30 lipiec 2021 12_24_22.mp3 Na czym polega zjawisko smogu świetlnego i w jaki sposób szkodzi środowisku? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_koła pociągu pociąg 1200.jpg
Dlaczego pociąg "stuka" podczas jazdy?

To, że nocą nie widać gwiazd na niebie - albo widać je słabo - było jednym z pierwszych symptomów obecności smogu świetlnego w miastach na całym świecie. - Taki smog przekłada się na to, że gorzej widać obiekty na niebie, a to z kolei powoduje utrudnienia m.in. w astronomii - mówił. - Poza tym sztuczne światło, które pojawia się nocą - czyli w czasie, kiedy w naturze byłoby po prostu ciemno - ma negatywne konsekwencje dla żywych organizmów przystosowanych do "tradycyjnego" funkcjonowania w trybie dzień-noc - tłumaczył ekspert. Także dla ludzi. - Jesteśmy istotami dziennymi, lepiej poruszamy się tam, gdzie jest jasno, ale w porze nocnej nasze organizmy powinny wypoczywać w ciemności. Jeśli ten rytm jest zaburzony, pojawiają się m.in. problemy z wytwarzaniem melatoniny - opowiadał gość Czwórki. 

Czytaj także:

Smog świetlny to problemy najbardziej rozwiniętych krajów. - Najjaśniejsze są duże miasta, ale ten problem nie ogranicza się wyłącznie do przestrzeni zabudowanych. W praktyce światło dosłownie "rozlewa się" poza miejskie wyspy - podkreślał Sylwester Kołomański. Jednak, jak tłumaczył, taki smog to najłatwiejsze do usunięcia zanieczyszczenie środowiska. - Można rozwiązać problem, gasząc zbędne źródła światła - podkreślił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 12.35

kd