Co "przegryza się" w sałatce jarzynowej?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 13:37
- Mówimy tu o szeregu zjawisk i reakcji chemicznych, jakie zachodzą w dobrze doprawionych sałatkach, ale nie tylko - tłumaczył Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Sałatka jarzynowa
Sałatka jarzynowaFoto: Konektus Photo/Shutterstock.com

Jak tłumaczył Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, w dobrze przyprawionej sałatce jarzynowej zachodzi jednocześnie wiele reakcji chemicznych. - "Przegryzanie" to nie jedna z nich, ale cały szereg zjawisk, które ostatecznie doprowadzają do zmiany naszych odczuć smakowych - podkreślał ekspert. - Tak dzieje się w przypadku nie tylko jarzynowych sałatek, ale generalnie dań, w których mamy jednocześnie dużo przypraw i sporo składników - wyliczał. 

Z naukowego punktu widzenia chodzi przede wszystkim o zjawisko osmozy. - To nic innego, jak przenikanie rozpuszczalnika - w tym przypadku wody - przez bariery biologiczne, czyli w przypadku sałatki jarzynowej to komórki roślinne - tłumaczył. - Jeśli do naszej sałatki dodamy sól, te komórki roślinne zaczną przebywać w środowisku, w którym na zewnątrz komórek jest dużo soli, a wewnątrz jest jej relatywnie mniej. Układ będzie dążył do równowagi, więc woda z wewnątrz będzie przedostawała się na zewnątrz - tłumaczył ekspert. - Ten proces wymaga czasu, czyli nawet doby.

Sprawdź także:

Jeśli zjawisko zajdzie w wielu komórkach jednocześnie, to pozwoli nam stworzyć nowy smak. - Czyli nasza potrawa "przegryzie się". Tak dzieje się nie tylko w sałatkach jarzynowych, ale także w bigosach - wyliczał Mateusz Bereźnicki. Czy należy odlewać wodę, które zacznie się odkładać? To - jak podkreślał ekspert - kwestia indywidualna. - Chodzi tu wyłącznie o walory estetyczne, ale też taką "magię świąt" - mówił gość Czwórki.

Posłuchaj
03:00 [i] 19.12 przegryzanie jarzynowa (1).mp3 Jak "przegryzają się" smaki w sałatkach jarzynowych? Mówi Mateusz Bereźnicki (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Maciej Wójcik 

Data emisji: 19.12.2022

Godzina emisji: 12.35

kd