X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Produkujemy za dużo mięsa. PE chce wprowadzić podatek

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 20:04
Dietetycy i lekarze mówią: spożywamy za dużo mięsa, złej jakości, ekolodzy, że produkujemy go za dużo szkodząc w ten sposób sobie i planecie. W odpowiedzi na coraz więcej podobnych doniesień Parlament Europejski planuje wprowadzić podatek, który ma podnieść ceny mięsa i tym samym zmniejszyć jego konsumpcję. 
Audio
  • Czy produkcję mięsa należy dodatkowo opodatkować? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Produkcja mięsa jest bezsensowna z punktu widzenia ekonomii, ekologii i zdrowego rozsądku. Powoduje straty energetyczne Cezary Wyszyński

Nadprodukcja mięsa szkodzi zdrowiu i środowisku

Aktywiści proponują nałożenie na producentów mięsa wyższych podatków. Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva!" Akcja dla Zwierząt wyjaśnia, że w cenie mięsa nie uwzględnia się kosztu ekologicznego, który jest bardzo wysoki i zazwyczaj nieznany konsumentom. Firmy zajmujące się hodowlą przemysłową nie informują, że produkcja mięsa w bardzo dużym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska (produkcja mięsa przyczynia się do większej emisji CO2 niż prowadzenie samochodu). - W świetle nowych danych musimy zmienić nasze zachowania konsumenckie. W przeciwnym razie czeka nas degradacja środowiska - komentował. 

Rolnictwo sprzyja wytwarzaniu gazów cieplarnianych. W Unii Europejskiej to zanieczyszczenie sięgające 17 procent Dominika Sokołowska

Sposób produkcji żywności jest nieefektywny

Produkcja mięsa w obecnych warunkach, gdzie ponad 70 procent mięsa pochodzi z chowu przemysłowego, wiąże się z wysokimi emisjami różnych substancji do powietrza wody i gleby, które zagrażają ludziom i przyrodzie - dodawała Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska. - Od lat postukujemy, by zaprzestać finansowania produkcji mięsa z publicznych pieniędzy. Dyskusja nad podatkiem to dobry moment, by zastanowić się, czy nasz system produkcji żywności jest odpowiedni - mówiła

Lekarze alarmują: mięsa na naszych talerzach jest za dużo 

Powinniśmy spożywać 500 gramów mięsa tygodniowo. Przeciętny Polak zjada do 300 gramów dziennie Justyna Marszałkowska-Jakubik

Spożywamy go w zbyt dużych ilościach. Statystyki mówią, że przeciętny Polak zjada 6-7 razy więcej niż wskazuje na to jego dzienne zapotrzebowanie. Nie dość, że mięsa na naszych stołach jest za dużo, to często jest ono złej jakości. Zjadamy produkty przetworzone zawierające ogromne ilości konserwantów, soli i wypełniaczy, które nie posiadają żadnej wartości odżywczej - zwracała uwagę dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik. - Mięsa jest na rynku bardzo dużo, jeśli nie planujemy z niego zrezygnować, wybierajmy to, które jest dobrej jakości - radziła. 

Czy pozbycie się mięsa z diety jest dobrym pomysłem? Jaka dieta jest najbardziej korzystna dla naszego organizmu? Czy potrzebujemy podatku od produkcji mięsa? O tym w rozmowie z gośćmi. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Cezary Wyszyński (Fundacja "Viva!" Akcja dla Zwierząt); Dominika Sokołowska (Greenpeace Polska); Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak