Polskie Radio
Section05
ryby

O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!

Oceany zajmują ponad 70 procent powierzchni naszego globu. Ich dna nie dają spokoju naukowcom, gdyż są trudno dostępne – największa głębia ma ponad 11 kilometrów – a przez to wciąż skrywają wiele tajemnic. Wraz z postępem nauki i coraz większymi możliwościami technicznymi badania posuwają się naprzód. Nadal jednak dysponujemy zaledwie wycinkiem pełnego obrazu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA woda oceany NAUKA natura przyroda ryby Witold Lazar Trójka

Karp znacząco drożeje. Przetwórnie licytują ceny, klienci kupują od producentów

Konsumenci coraz częściej kupują karpie bezpośrednio od producenta, gdzie jest trochę taniej. Nowym zjawiskiem jest też sprzedaż przez internet - część gospodarstw rybackich ma już małe przetwórnie i prowadzi sprzedaż wysyłkową. Cykl hodowlany karpia wynosi 3 lata, co oznacza, że dopiero w trzecim roku nabiera on wartości handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Boże Narodzenie potrawy żywność ryby Karp produkcja sprzedaż

Trwa usuwanie szkód po pęknięciu ogromnego akwarium w Berlinie. Wiemy, gdzie trafiły uratowane ryby

Dwa dni po pęknięciu ogromnego akwarium AquaDom w berlińskim hotelu nadal kontynuowane są prace porządkowe. "Sprzątanie przed budynkiem zostało zakończone. Prace trwają wciąż na parkingu podziemnym tam też poczyniono duże postępy" – poinformował w niedzielę Fabian Hellbusch, rzecznik właściciela budynku.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Berlin katastrofa budowlana woda ryby ŚWIAT

Zrównoważony połów ryb. Na czym polega?

Obecnie ponad jedna trzecia światowych zasobów ryb i owoców morza jest poławiana w sposób niezrównoważony, powodując przetrzebienie stad, a dane publikowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (UN FAO) wskazują na pogarszanie się tej sytuacji na przestrzeni lat. Problem ten dodatkowo potęgują takie czynniki jak zanieczyszczenie czy zmiany klimatu.
Zobacz więcej na temat:  ryba ryby oceany morza Agnieszka Kunikowska ekologia natura przyroda

Polscy rybacy dostaną środki unijne. Minister rolnictwa podał szczegóły programu "Rybactwo i morze"

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że Komisja Europejska 9 grudnia zatwierdziła program operacyjny "Rybactwo i morze". Oznacza to, że na wsparcie polskiego rybołówstwa i przetwórstwa rybnego trafi ponad 730 milionów euro, z czego 512 milinów to środki unijne, a pozostałą część będzie stanowił wkład własny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ryby Bałtyk fundusze unijne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Pomoc przedsiębiorcom znad Odry. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc. Chodzi m.in. o branże turystyczne oraz gastronomiczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Odra katastrofa ekologiczna rzeka ryby Andrzej Duda przedsiębiorca ustawa prezydent

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Wiceprezes Wód Polskich ws. Odry: mamy do czynienia z wieloma niekorzystnymi zjawiskami, które zbiegły się w czasie

- Trwa wyjaśnianie przyczyn śnięcia ryb w Odrze i innych rzekach. Jako rząd polski, wspólnie z rządem niemieckim, daliśmy sobie czas do 30 września 2022 roku, aby tę sytuację wyjaśnić - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skowyrski, wiceprezes Wód Polskich.
Zobacz więcej na temat:  Odra POLSKA katastrofa ekologiczna rzeka ryby służby i bezpieczeństwo Polskie Radio 24

Sytuacja na Odrze. Wojewoda zachodniopomorski: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

- Sytuacja mocno się ustabilizowała, wszystko wskazuje na to, że dzięki tej ciężkiej pracy, którą wykonaliśmy w Zachodniopomorskiem, udało się ten kryzys środowiskowy, ekologiczny przełamać; parametry tlenu są obecnie "bardzo dobre" - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Przekazał, że decyzję co do ewentualnego zdjęcia zakazu kontaktu z wodami Odry podejmie najpóźniej w poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra katastrofa ekologiczna rzeka służby i bezpieczeństwo ryby