Polskie Radio
Section05
ryby

Naukowcy potwierdzają: pozostałości po pigułkach antykoncepcyjnych i plastiku zaburzają procesy rozrodcze ryb

Jak potwierdziły kolejne badania naukowców, zanieczyszczenie oceanów związkami chemicznymi pochodzącymi z pigułek antykoncepcyjnych oraz bisfenolem A zaburza procesy rozrodcze ryb. Badacze ostrzegają, że zanieczyszczenie wód staje się coraz bardziej powszechne, co budzi obawy dotyczące działania związków chemicznych przedostających się do wody.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA badanie ryby antykoncepcja

Dieta przeciwzapalna, czyli jaka? Na talerzu biegacza

Nacisk na produkty spożywcze o działaniu przeciwzapalnym i eliminowanie z diety produktów prozapalnych to najnowsze zalecenie dietetyków sportowych. W Trójkowej audycji "Biegam, bo lubię" Krzysztof Łoniewski gościł jednego z nich – dr Hanna Stolińska-Fiedorow opowiedziała nam o tym, czym jest dieta przeciwzapalna oraz co i dlaczego powinno znaleźć się w diecie osoby aktywnej fizycznie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo bieganie Krzysztof Łoniewski aktywność fizyczna jedzenie ryby dieta warzywa owoce

Jaką rybę wybrać w sklepie? Co znaczy symbol MSC na opakowaniu?

- Rozsądne kupowanie ryb to takie, które gwarantuje nam, że te ryby zostaną z nami w przyszłości, że będziemy mogli je podawać na święta Bożego Narodzenia za rok, za 10 lat, że nasze dzieci również będą mogły się cieszyć tym nieocenionym, zdrowym źródłem białka - powiedziała w Programie 1 dyrektor programu MSC w Polsce Anna Dębicka.
Zobacz więcej na temat:  żywność ekologia Roman Czejarek ryby STYL ŻYCIA

Obrońcy praw zwierząt apelują o zakaz sprzedaży żywych ryb na targowiskach

Obrońcy praw zwierząt chcą zakazu sprzedaży żywych ryb na targowiskach. Takie apele zostały skierowane do radnych wielu polskich miast i mają związek ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. - Jeżeli ktoś chce zjeść rybę, może kupić ją gotową w markecie i nie przykładać się do jej cierpienia - tłumaczy Malwina Malinowska z Fundacji Viva.
Zobacz więcej na temat:  ryby Karp społeczeństwo ochrona zwierząt jedzenie infografika

UE ustaliła limity połowowe na Bałtyku. Polska zapowiada wniosek o rekompensaty dla rybaków

Jest zgoda w Unii Europejskiej na limity połowowe na Morzu Bałtyckim w przyszłym roku. Porozumienie osiągnęli ministrowie do spraw rybołówstwa po 25 godzinach negocjacji w Luksemburgu. Jest kilka zakazów połowów i Polska już zapowiedziała, że będzie się domagać rekompensat dla rybaków. Powiedzieli o tym Polskiemu Radiu nasi dyplomaci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Europa Bałtyk ryby Luksemburg

Morze Bałtyckie: niezwykłe, brudne, urokliwe i niebezpieczne

Bałtyk jest w kiepskiej kondycji, ale co roku przyciąga setki tysięcy turystów: miłośników plaż (podobno nigdzie nie ma takiego piasku jak tutaj), kąpieli morskich i różnych form żeglarstwa. W Światowym Dniu Morza naszym słonym i – niestety – mocno zanieczyszczonym akwenem zajął się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bałtyk zanieczyszczenie ryby ekologia Przemysław Cięgotura Piotr Łodej Trójka