Co w praktyce oznacza "slow life"?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 18:14
"Slow" może być dziś wszystko - moda, dodatki czy jedzenie, a także podróżowanie, ale co to właściwie dokładnie znaczy? Czy wszystko trzeba robić powoli, z namysłem? 
Audio
  • Życie w stylu slow. Jak zwolnić tempo? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/michaeljung

Okładka książki "Nie sypiam byle gdzie. Kompendium niespiesznego podróżnika" Okładka książki "Nie sypiam byle gdzie. Kompendium niespiesznego podróżnika"

Chodzi o przyjemność tu i teraz, czerpanie jej z drobnych rzeczy – więcej znaczy mniej, a to, co dobre, wymaga wysiłku. Czy warto go podejmować? 

Gubimy teraźniejszość żyjąc między przeszłością a przyszłością

- Na własne życzenie wpadamy w kołowrotek zobowiązań. Widzimy jakie dobra posiadają nasi znajomi i sąsiedzi i wydaje nam się, że dopiero posiadanie tych przedmiotów da nam możliwość bycia szczęśliwym. Proszę zauważyć, że rzadko kto żyje tym, co tu i teraz. Najczęściej jesteśmy osadzeni między przeszłością a przyszłością myśląc, że dopiero to, co nas czeka będzie spełnieniem naszych marzeń. Przykre jest to, że najczęściej na skutek silnych, często traumatycznych przeżyć doznajemy tzw. przebudzenia - mówiła Izabela Miłosz, założycielka platformy Jestem Slow, promotorka ruchu slow.

Jak zwolnić tempo?

- Na co dzień nie zwracamy uwagi na tzw. drobne sygnały. To przemęczenie, złość, kolejne przeziębienie, brak satysfakcji z pracy, zawalone terminy. Musi dojść do przebudzenia. Musimy uświadomić sobie, że nurt rzeki, w której płynę, nie jest moim nurtem. Dopiero wtedy zaczniemy zwracać uwagę na inne wartości - przekonywała.

lodowiec topnienie islandia 1200.jpg
Posiłek z rekina i wulkaniczny pył. Odwiedzamy Islandię

Zmieniajmy styl życia, gdy czujemy, że tego nam potrzeba

- Otoczenie zmienia się razem z naszymi potrzebami - dodawała Aleksandra Szałek, założycielka platformy Slowhop, autorka książki "Nie sypiam byle gdzie. Kompendium niespiesznego podróżnika". - Nie rezygnujemy zupełnie z miasta na rzecz wsi, ale szukamy miejsc, gdzie możemy odpocząć i zwolnić. Idziemy tam, gdzie możemy z ludźmi porozmawiać, ruch przesuwa się do bardziej kameralnych zakątków, a ich okolice zmieniają się, bo zmieniają się nasze potrzeby - mówiła.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Gość: Aleksandra Szałek (założycielka platformy Slowhop, autorka książki "Nie sypiam byle gdzie. Kompendium niespiesznego podróżnika"); Izabela Miłosz (platforma Jestem Slow, promotorka ruchu slow)

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac