Smog w miastach. Jak z nim skutecznie walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 20:05
- Sytuacja ekologiczna w Polsce powoli się poprawia, ale dzieje się to dużo wolniej, niż wszyscy byśmy tego chcieli - podkreślał w rozmowie z Czwórką Jakub Chełmiński, autor książki "Smog, diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać".
Śląskie: alarm smogowy w południowej części regionu
Śląskie: alarm smogowy w południowej części regionuFoto: Shutterstock/4K_HEAVEN

Choć dostępne są programy społeczne zachęcające m.in. do wymiany pieców na bardziej przyjazne środowisku, wciąż w zakresie poprawy jakości powietrza jest w naszym kraju wiele do zrobienia. - Polacy zbyt opieszale podchodzą do tych zagadnień związanych z ekologią, nie do końca są do nich przekonani - podkreślał w Czwórce Jakub Chełmiński, dziennikarz "Gazety Stołecznej", autor książki "Smog, diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać".

Jak ogrzewać dom, by było ekologicznie?

Jak tłumaczył gość Czwórki, główną przyczyną kiepskiej jakości powietrza w Polsce jest palenie przez mieszkańców węglem w piecach, czy mokrym drewnem w kominkach. - Przyczyną są też oczywiście samochody i transport, ale to głównie w centrach dużych miast. W Polsce mamy problem przede wszystkim z paleniem w piecach - mówił Jakub Chełmiński. - Ze śmietników znikają posegregowane papiery, śmieci komunalne, czy też inne przedmioty, które nadają się do spalenia. Jeśli w okolicy jest warsztat stolarski, znikną także drewniane, nawet polakierowane elementy. Nie wolno tego robić, a to praktyka powszechna - mówił ekspert. 

Jak tłumaczył gość Czwórki, węgiel jest dziś także kiepskiej jakości. - Kopalnie sprzedają muły, miały, odpady po wydobyciu węgla, to jest po prostu tańsze, więc ludzie je kupują - podkreślał ekspert.

Nie tylko pieniądze, ale także dobre chęci do zmian

Jak tłumaczył, to w Polsce w dużej mierze problem ekonomiczny, który w jakiś sposób być warto rozwiązać systemowo, czyli dzięki dofinansowaniom. - W dużych miastach są dotacje na wymiany pieców, ale tam jest wciąż problem mentalny - mówił gość Czwórki. - Ludzie od zawsze palą węglem i nie chcą tego zmieniać, kolejne schody to rozbudowana administracja - wyliczał ekspert. - Małe miejscowości nie mają nawet takich rozwiązań.

Posłuchaj
07:48 _PR4_AAC 2022_01_05-15-18-32.mp3 O tym, skąd bierze się smog i jak możemy z nim wygrać, mówi Jakub Chełmiński (Czat Czwórki)

Problem stanowią także zakłady przemysłowe i starsze auta. - Średnia wieku sprowadzanych do Polski aut to 17 lat, to już wiekowe pojazdy - opowiadał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub Chełmiński (dziennikarz "Gazety Stołecznej", autor książki "Smog, diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać")

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan ekologia