Depresja sportowca. W zdrowym ciele (nie)zdrowy duch?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 07:14
Coraz częściej słyszy się ostatnio o zmaganiach z depresją wśród sportowców. Załamania nerwowe, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia dotykają także gwiazd sportu.
Ponad siedemdziesiąt procent ankietowanych postrzega depresję jako chorobę wstydliwą
Ponad siedemdziesiąt procent ankietowanych postrzega depresję jako chorobę wstydliwąFoto: Aonprom Photo/Shutterstock

Świat sportu, to świat zdrowia, zabawy, sukcesów, ale też porażek, kontuzji i depresji. Załamania nerwowe, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia dotykają także gwiazd sportu. 22 października odbędzie się Kongres "Graj z Głową, czyli o stanie zdrowia psychicznego w polskim sporcie" podczas którego spotkają się z najlepsi polscy sportowcy i najlepsi eksperci w kraju. Kongres to odpowiedź na potrzeby współczesnego sportu, zawodników i trenerów.

Naszym gościem będzie Jakub B. Bączek, ambasador Kongresu Zdrowia Psychicznego, wykładowca MBA, autor ponad 20. książek i artykułów nt. psychologii, biznesu, turystyki, socjologii, oligofrenopedagogiki i treningu mentalnego, człowiek odpowiadający za przygotowanie mentalne piłkarzy, siatkarzy, skoczków i olimpijczyków. Porozmawiamy z nim o tej trudniejszej, smutniejszej odsłonie sportu. 

Opowiemy też o "brown noise". Czym są "brązowe" szumy i jak można się przy nich relaksować? W dobie rozwoju wielu wspomagaczy do relaksu lub nauki ciężko jest odnaleźć pomocne narzędzia. Co więc kryje się pod #brownnoise, które to viralowo podbiło TikToka i zachęciło innych do wypróbowania swoich możliwości relaksacyjnych? Brązowy szum jest przyjemniejszy w odsłuchu, ponieważ większość wyższych częstotliwości, które mogą być ostre lub rozpraszać słuchacza, jest usuwana. 

W drugiej godzinie "Czatu Czwórki" naszym gościem będzie Anna Kępińska, producentka i pomysłodawczyni serialu "Wielka woda". Opowiemy o kulisach powstania tej opowieści.

Po 16.30 zajmiemy się tematem pracy dodatkowej. Prawie 30 procent młodych respondentów planuje dorobić do pensji i szuka dodatkowej pracy, prawie 1/4 chce w tym celu podwyższać swoje kwalifikacje, by być atrakcyjniejszymi dla pracodawców. Spora część szuka też pracy z wyższymi zarobkami, najmłodsi pracownicy (18-29) reagują na to i szukają wyjścia - to wnioski płynące z badania Instytutu Randstad. 

W "Czacie Czwórki" nie zabraknie też popołudniowego przeglądu sportowego. 

***

Na "Czat Czwórki" - we wtorek (18.10) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka depresja