Polskie Radio
Section05

depresja

POLSKIE RADIO 24 Depresja poporodowa. Często dotyka także mężczyzn

Cierpiący na depresję poporodową mężczyźni często są ignorowani w społeczeństwie, bowiem brakuje przyzwolenia na ich słabość, mają być skałą, opoką i wspierać kobietę - powiedziała w Polskim Radiu 24 psycholog z warszawskiego Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej Magdalena Rudyk. Tymczasem, z obniżonym nastrojem i innymi depresyjnymi zaburzeniami zmagać się może nawet jeden na dziesięciu mężczyzn. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo ciąża rodzicielstwo

Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA zdrowie psychiczne młodzież psychiatria psychoterapia Jakub Jamrozek Martyna Wojciechowska Joanna flis

Zobaczyć niezauważalne. Reportaż "Choroba kłamstwa" Alicji Samolewicz-Jeglickiej (Radio Gdańsk)

To temat, który dotyczy większej liczby osób, niż nam się wydaje. O depresji dzieci i młodzieży mówi się coraz częściej i głośniej. Bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo to ważne. Co jednak z depresją mężczyzn? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Samolewicz–Jeglickiej "Choroba kłamstwa" (Radio Gdańsk).
Zobacz więcej na temat:  reportaż Alicja Samolewicz-Jeglicka mężczyzna pr poleca psychologia

Ludzie chorzy na otyłość olbrzymią: co się z nimi dzieje, jak można im pomóc?

Otyłość to choroba na którą w Polsce choruje coraz więcej osób. Jednak dla sporej części społeczeństwa to tylko efekt zaniedbań i lenistwa. Otyłość olbrzymia jest skrajnym przypadkiem tej choroby. Osoby ważące 200, 300 i więcej kilogramów to najbardziej tajemnicza grupa społeczna. Nie wiadomo, ile ich jest w Polsce, ale pewne jest, że będzie ich coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie otyłość społeczeństwo medycyna Agnieszka Szydłowska

Gdy córka boga Indry zeszła na Ziemię – premiera "Gry snów" Augusta Strindberga w Teatrze Narodowym

Premiera "Gry snów" wg. Augusta Strindberga odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia, w Teatrze Narodowym w Warszawie. Reżyserem, ale też autorem opracowania dramaturgicznego i tekstów ballad jest Sławomir Narloch. I właśnie z nim rozmawia Malwina Kiepiel.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Teatr Narodowy w Warszawie premiera august strindberg wiara Bóg kryzys Malwina Kiepiel Trójka

Jak skutecznie zadbać o zdrową dietę i prawidłową masę ciała?

– Ważne jest to przede wszystkim, żeby podchodzić do otyłości, do nadwagi, nie jako do słabości, tylko do czegoś, co jest takim zdrowotnym problemem, którym należy się zająć całościowo, kompleksowo. Nie należy podchodzić do tego jako do czegoś na chwilę, tylko jako procesu zmiany nawyków żywieniowych – podkreśla Żaneta Rybak, dietetyczka.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie Trójka choroba otyłość Józef Niewiarowski Piotr Firan Żaneta Rybak

"116 111" – nowy program w Trójce. Pomagamy dzieciom w kryzysie [POSŁUCHAJ]

Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań. Dlatego Trójka przygotowała nowy cykl pod tytułem "116 111". Tytuł jest oczywiście numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Audycję prowadzi Katarzyna Stoparczyk i przed pierwszym odcinkiem opowiadała o niej w rozmowie z Piotrem Łodejem. 
Zobacz więcej na temat:  telefon zaufania Trójka Katarzyna Stoparczyk 116 111 dzieci społeczeństwo młodzież kryzys psychologia dziecięca Piotr Łodej

Weterynarz - zawód silnie narażony na obciążenia psychiczne

Badania wykazują, że lekarz weterynarii jest narażony na wiele obciążeń psychicznych związanych ze stresem, lękiem czy odpowiedzialnością - czytamy w raporcie opublikowanym na łamach "Veterinary Record", czasopisma poświęconemu medycynie weterynaryjnej. Eksperci podkreślają, że pasja, z którą weterynarze szli na studia, nie zawsze wystarcza w starciu z rzeczywistością.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie lekarz weterynarz