Polskie Radio
Section05
depresja

"Życie warte jest rozmowy". PZU wspiera osoby w kryzysie

Codziennie w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Ma to wpływ na co najmniej 20 osób z ich najbliższego otoczenia. Dzięki pracy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz wsparciu finansowemu PZU powstała pierwsza w Europie platforma internetowa "Życie warte jest rozmowy", skierowana do osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PZU pomoc kryzys depresja samobójstwo POLSKA społeczeństwo

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii. Morawska-Borowiec: oferujemy bezpłatne wsparcie dla dzieci i młodzieży

- Dzieci, młodzież, a także ich rodzice, opiekunowie oraz osoby dorosłe do 24 roku życia mogą się zgłosić do nas po pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Konsultacje odbywają się zdalnie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, psycholog i prezes Fundacji Twarze Depresji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA depresja epidemia zdrowie dziecka

Lockdown a depresja u dzieci. Psychiatra: na oddział trafiali pacjenci, którzy wcześniej nie mieli problemów

- W lockdownie na oddział psychiatrii dziecięcej trafiali młodzi pacjenci, którzy wcześniej nie mieli skłonności depresyjnych - powiedziała psychiatra Małgorzata Wyrębska-Rozpara ze szczecińskiego szpitala "Zdroje". Zaznaczyła, że nie wiadomo, jak długo mogą utrzymywać się objawy depresyjne związane z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  depresja psychologia psychiatra pomoc dzieci lockdown szkoła społeczeństwo POLSKA

Dr Morawska-Borowiec: w pandemii depresja dotyka młodzież

- Skala zachorowań na depresję jest znacznie wyższa niż wskazują na to statystyki. A z powodu pandemii, izolacji ten problem się cały czas nasila. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują, że najtrudniej z pandemią, jeśli chodzi o problemy psychiczne, radzą sobie młode osoby - w wieku do 24 lat - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA depresja epidemia

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Muzyka dla rodzica wychowanie rodzicielstwo depresja rozwój dziecka

"Potrzeba radykalnych działań". Bianca-Beata Kotoro o pomocy psychologicznej dla młodzieży

- Jeszcze przed pandemią było widoczne, że idąc w świat technologii i jego dobrodziejstwa, gdzieś się pogubiliśmy. Ostatni czas przyniósł niestety żniwo nieradzenia sobie ze stresem. Tu potrzeba jest uwagi kadry, nauczyli. Powinniśmy być wrażliwsi na to, co dzieje się z młodymi ludźmi - mówiła w Polskim Radiu 24 Bianca-Beata Kotoro, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Polskie Radio 24 psychologia depresja matura

Depresja w pandemii. Psycholog: nastąpiło nasilenie w związku z trudną sytuacją

- Na depresję chorowaliśmy wcześniej i teraz nastąpiło nasilenie choroby w związku z bardzo trudną sytuacją, w której żyjemy czyli pandemią. Pojawia się lęk przed zachorowaniem. Wiemy, że jednym z objawów ubocznych choroby jest depresja. Ogromny stres jest też bodźcem, który sprzyja depresji a trudno o takim nie mówić, kiedy z powodu reżimu sanitarnego zamknięte są niektóre branże - powiedziała o kondycji psychicznej w czasie pandemii Anna Morawska-Borowiec, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  psychologia pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 depresja

"Więcej osób będzie potrzebować pomocy psychiatry". Prof. Święcicki o skutkach pandemii koronawirusa

- Z obawą patrzę na populację dzieci, zwłaszcza małych, w sytuacji dużych zmian, także w zakresie szkolnictwa, czy ktoś potrafił przewidzieć, jaki będzie ich efekt. Nauczanie zdalne z punktu widzenia socjalizacji, bycia z innymi ludźmi, ma niemal zerowe znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Święcicki (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Polskie Radio 24 psychologia depresja

Samotność podczas pandemii. Prof. Łukasz Święcicki: to często przyzwyczajenie depresyjne

- Wiele osób ma poczucie, że przyzwyczailiśmy się do tej, przynajmniej częściowej, samotności. To wcale nie jest uspokajające, bo jest to często przyzwyczajenie depresyjne - mówił w Polskim Radiu 24  prof. dr hab. Łukasz Święcicki, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 depresja psychiatria psychiatra pandemia koronawirus młodzież senior społeczeństwo

Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa

Nieprzemijający smutek, poczucie zrezygnowania, pustki i rozpaczy to tylko niektóre z uczuć towarzyszących chorym na depresję. Zdaniem ekspertów, w Polsce ze schorzeniem zmagają się prawie cztery miliony osób. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W jej rozprzestrzenieniu pomaga pandemia COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo depresja choroba pandemia smutek psychiatria