Polskie Radio
Section05
depresja

Prezes fundacji "Twarze depresji": nieleczona depresja obniża skuteczność walki z innymi chorobami

- W tej edycji chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że depresja może towarzyszyć innych chorobom somatycznym, tzn. w co drugim przypadku osoby zmagającej się z przewlekłym bólem również może pojawić się depresja, i w co trzecim przypadku osoby walczącej z rakiem również, podobnie jak w przypadku co piątej osoby chorującej na serce - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska (psycholog, prezes fundacji Twarze Depresji).  
Zobacz więcej na temat:  psychologia pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 depresja

Mieszkańcy wsi i małych miejscowości częściej narażeni na depresję?

Życie na wsi, dostęp do świeżego powietrza, bliskość przyrody - wydawać by się mogło, że to wszystko ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago dowodzą jednak, że nie zawsze musi tak być. Ich zdaniem mieszkańcy wsi i małych miast częściej cierpią na depresję niż mieszkańcy metropolii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka depresja wieś badania Kamil Jasieński Martyna Ogonek

Napoje energetyczne negatywnie wpływają na zdrowie. Eksperci ostrzegają

Specjaliści ostrzegają przed spożywaniem napojów energetycznych. Najnowsze badania pokazują, że negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Szczególnie niebezpieczne mogą być dla nastolatków i ludzi młodych, którzy przy okazji sesji egzaminacyjnych czy letnich imprez coraz chętniej sięgają po takie napoje.
Zobacz więcej na temat:  napoje słodzone energetyk badania zdrowie stres depresja POLSKA społeczeństwo

"Życie warte jest rozmowy". PZU wspiera osoby w kryzysie

Codziennie w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Ma to wpływ na co najmniej 20 osób z ich najbliższego otoczenia. Dzięki pracy ekspertów z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego oraz wsparciu finansowemu PZU powstała pierwsza w Europie platforma internetowa "Życie warte jest rozmowy", skierowana do osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PZU pomoc kryzys depresja samobójstwo POLSKA społeczeństwo

Zdrowie psychiczne w czasie pandemii. Morawska-Borowiec: oferujemy bezpłatne wsparcie dla dzieci i młodzieży

- Dzieci, młodzież, a także ich rodzice, opiekunowie oraz osoby dorosłe do 24 roku życia mogą się zgłosić do nas po pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Konsultacje odbywają się zdalnie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, psycholog i prezes Fundacji Twarze Depresji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA depresja epidemia zdrowie dziecka

Lockdown a depresja u dzieci. Psychiatra: na oddział trafiali pacjenci, którzy wcześniej nie mieli problemów

- W lockdownie na oddział psychiatrii dziecięcej trafiali młodzi pacjenci, którzy wcześniej nie mieli skłonności depresyjnych - powiedziała psychiatra Małgorzata Wyrębska-Rozpara ze szczecińskiego szpitala "Zdroje". Zaznaczyła, że nie wiadomo, jak długo mogą utrzymywać się objawy depresyjne związane z pandemią.
Zobacz więcej na temat:  depresja psychologia psychiatra pomoc dzieci lockdown szkoła społeczeństwo POLSKA