Polskie Radio
Section05
depresja

Prawo a terapia psychiatryczna. Jakie są procedury udzielania pomocy osobom z depresją?

Procedury udzielania pomocy psychiatrycznej choremu, u którego stwierdza się silną depresję oraz zagrożenie popełnienia samobójstwa są ściśle określone. W jakich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o przymusowej hospitalizacji, nawet gdy chory nie ma ochoty na pobyt w szpitalu? W jakich okolicznościach lekarz psychiatra powiadamia policję i organy ściągania do pomocy w realizacji zadań leczniczych? 
Zobacz więcej na temat:  prawo psychiatria choroba lekarz zjawiska atmosferyczne klimat ochrona środowiska depresja samobójstwo zdrowie psychiczne infografika Artur Wolski

Jak rozpoznać depresję wśród dzieci i jak z nią walczyć? Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci"

"Usłyszeć Dzieci" to inicjatywa pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Akcja stała się odpowiedzią na problem pogłębiającej się depresji wśród najmłodszych podczas pandemii COVID-19. Na czym polega depresja? Czym się objawia? Jak można pomóc młodym ludziom zmagającym się z zaburzeniami? 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Klub Trójki Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu Trójka depresja dzieci młodzież zaburzenia lękowe

Depresja u mężczyzn - objawy i przyczyny

Depresję możemy rozpoznać na podstawie trzech osiowych objawów, tj. spadek nastroju, spadek napędu i niemożność ucieszenia się z życia, tzw. anhedonia. Objawy te muszą utrzymywać się przez pewien czas. Do tego dochodzą objawy dodatkowe, jak np. lęki, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, zaburzenia libido i wiele innych. Mimo to u mężczyzn depresja może objawiać się w inny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks depresja psychologia mężczyzna Strefa Rodzica radio dla rodziców

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców depresja zdrowie

Depresja - warto nauczyć się przeżywać smutek

- Zewnętrznie świetnie zdawałem sobie sprawę z tego, co się dzieje. Tylko to są dwie rzeczy: zdawać sobie sprawę z tego, co się dzieje i poradzić sobie z tym, tak całkowicie po ludzku (...) Gdzieś mi powiedziano, że depresja po stracie małżonka czy dziecka, po stracie matki, tak naprawdę się nie kończy, tylko zmienia formę - mówił w Dwójce dr Tomasz Ginter, ambasador kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję".
Zobacz więcej na temat:  depresja Dwójka Jakub Jamrozek emocje żałoba psychiatria

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
Zobacz więcej na temat:  David Foster Wallace HISTORIA depresja samobójstwo literatura KSIĄŻKA książki opowiadanie proza Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone